Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Janów Podlaski: Woroblin. Droga w miejscowości wypoczynkowej. Budowa rozpoczęta (film) (galeria)

Rozmawiamy z wójtem Janowa Podlaskiego Leszkiem Chwedczukiem i przewodniczącym Rady Gminy Janów Podlaski Stanisławem Żmudzińskim-Caruk. Tematem rozmowy jest budowa drogi powiatowej Nr 1033L Werchliś – Woroblin - dr. gminna 100213L w m. Woroblin, gm. Janów Podlaski, której wykonawcą prac jest PPHU Transbet Marian Wojtiuk Biała Podlaska.

Pas drogowy został opalikowany i opomiarowany. Ustawiono znaki drogowe i informacyjne i ostrzegawcze o prowadzonych pracach budowlanych. Zwieziono na plac budowy część materiałów do budowy podłoża drogi. Rozpoczęto korytowanie pod podbudowę drogi, zdejmowany jest humus z poboczy w którego miejsce pojawi się nawierzchnia uzupełniająca. To jeden z najtrudniejszych elementów prac drogowych. Ekipy budowlane zachować muszą szczególną czujność. W pasie drogowym oprócz okablowania telekomunikacyjnego znajduje się sieć wodociągowa. Studzienki rewizyjne odsłaniane są na całej długości budowanej drogi. To też najtrudniejszy moment cierpliwości i wyrozumiałości dla właścicieli posesji i mieszkających w pasie prowadzonych prac mieszkańców. Nie da się wjechać czy też wyjechać z posesji. Przez kilka dni potrwają te utrudnienia. Wykonawca prace prowadzi etapami. Po wykorytowaniu kilkuset metrów drogi nastąpi nawożenie podbudowy z kamienia łupanego, na to wyłożenie podbudowy betonowej i dopiero na to dywanik asfaltowy, dwu warstwowy.

Dzięki dobrej współpracy Gminy Janów Podlaski z Powiatem Bialskim w Woroblinie w miejsce gruntowej powstaje nowa, porządna asfaltowa droga powiatowa. – Woroblin to podlaska miejscowość typowo wypoczynkowa, bardzo oblegana turystycznie i wędkarsko z racji położenia nad samym Bugiem. Droga przez miejscowość faktycznie nie była nigdy zrobiona, obecnie  rozpoczęto budowę całkowicie nowej drogi o długości około 800 metrów – wyjaśnia przewodniczący Rady Gminy Janów Podlaski Ireneusz Żmudziński-Caruk. – Oczekujemy, że będzie dosyć szybko zrealizowana, co nas cieszy, ponieważ jest to jedna z inwestycji podjęta we współpracy z Powiatem Bialskim.

Całkowita wartość zamówienia wynosiła około 1 mln 173 tys 478 zł brutto (środki finansowe Powiatu 50% , Gminy Janów Podlaski. 50% ).

Opracowanie dokumentacji projektowej kosztowało – 61 i pół tysiąca zł.

Droga dojazdowa do miejscowości jest drogą gminną, natomiast w samej miejscowości jest to już połączenie drogi gminnej i powiatowej. – Dzięki współpracy z powiatem udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia tej inwestycji. To jest ważne, bo dzięki temu mieszkańcy będą mieli w końcu upragnioną, utwardzoną drogę. Rzeczywiście w Woroblinie ruch turystyczny zrobił się spory i to cieszy, bo dzięki temu miejscowość i cała gmina zyskują. Prace muszą się zakończyć do końca roku i mamy wstępną gwarancję wykonawcy. Patrząc na tempo, w jakim postępują prace, myślę, że powinno im się to udać – zauważa wójt Gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk

Zakres robót obejmuje: roboty przygotowawcze, roboty rozbiórkowe, przebudowa sieci niskiego napięcia, przebudowa sieci i urządzeń teletechnicznych, roboty ziemne, wykonanie warstw nawierzchni z betonu asfaltowego, roboty wykończeniowe – wykonanie, uzupełnienie poboczy.

Termin realizacji zamówienia do końca grudnia 2021 r.
Gwarancja: 48 miesięcy.
Przetarg odbył się: 6 sierpnia 2021 r.

 

materiał: Radio Biper Janów Podlaski
tekst: ZDP Powiat Bialski / Leszek Niedaleki/Anna Ostapiuk
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama