Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rakowiska: Myślą, więc nie śmiecą. A Ty? (film) (galeria)

Przedszkole Samorządowe im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach, wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Rakowisk przystąpiło do 28 ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało: „Myślę, więc nie śmiecę’’. Dzieci, nawet te kilkuletnie, dorośli, panie z przedszkola, członkowie Stowarzyszenia skrzyknęli się przy pętli autobusowej przy ulicy Wspólnej na drodze prowadzącej z Rakowisk do Sitnika. Tu rozpoczynają się lasy. I to tu bezmyślność i lenistwo człowieka doprowadziło do tego, że kilkadziesiąt osób nie potrzebowało wcale dużo czasu aby zapełnić kilkadziesiąt worków różnego rodzaju śmieciem.

Słowa uznania dla pomysłodawców i uczestników. Problemu zaśmiecania otoczenia akcja na pewno nie rozwiąże, znacznie jednak przyczyni się do poprawy estetyki otoczenia Rakowisk. Być może też, część osób obserwujących zmusi do myślenia. Wartością bezcenną, dodaną do akcji sprzątania w Rakowiskach jest jednak fakt integracji, wspólnego działania, odpowiedzi mieszkańców na hasło rzucone przez przedszkole i stowarzyszenie. A to już dużo i owocować będzie w przyszłości przy tego i podobnym rodzaju akcjach dla wspólnego dobra mieszkańców miejscowości.

Akcja „Sprzątanie świata – Polska” była wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Wychowankowie przedszkola, rodzice oraz pozostali uczestnicy

akcji spisali się na medal, sprzątając las w Rakowiskach. Mając na uwadze tegoroczne hasło, szczególnie ważna jest aktywizacja wszystkich, aby każdy podjął starania, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie ilość generowanych odpadów. Zmiany zaczynają się od małych kroków, które notorycznie powtarzane, w perspektywie czasu stają się Wielkie!!!

Edyta Stalewska, dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach:
Wzięliśmy czynny udział w akcji Sprzątanie Świata 2021. Jest to akcja ekologiczna. Powiązaliśmy ją z lekcją na temat sprzątania świata. Promujemy właściwe postawy społeczne. Promujemy też zachowania zmierzające do ograniczenia wytwarzania odpadów. Akcja w Rakowiskach ma własną nazwę, rozwinę tą nazwę w hasło „Myślę, więc jestem” a jestem, bo „Myślę, więc nie śmiecę” i „Myślę, więc sprzątam”. Bardzo bym chciała aby akcja ta stała się akcją cykliczną w Rakowiskach.

Dariusz Plażuk, przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska, członek Stowarzyszenia Rozwoju Rakowisk:
Jako miejsce akcji wyznaczyliśmy sobie lasy w Rakowiskach. To last typowo gospodarskie należące do mieszkańców Rakowisk ale też do właścicieli z Cicibora i Terebeli. Droga którą się poruszamy i wokół niej sprzątamy najbliższe tereny leśne to droga łącząca Rakowiska z Sitnikiem. Cieszę się, że padło hasło organizacji takiej akcji dzięki pomysłowi zrodzonemu w naszym przedszkolu. My jako członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Rakowisk chętnie do sprzątania naszych okolic włączyliśmy. To pierwszy raz gdy w Rakowiskach podejmujemy się społecznego sprzątania. Myślę, że będziemy tą akcję powtarzać co rok. I liczę, że z roku na rok będzie nas więcej w tej akcji uczestniczyć. Zorganizowałem worki, rękawiczki i na koniec, w podziękowaniu dla wszystkich uczestników, znajdzie się coś słodkiego i gorąca kiełbaska na naszym placu rekreacyjnym w Rakowiskach.

Początek akcji i wspólne zdjęcie przed wyruszeniem w teren wykonano na pętli autobusowej przy ulicy Wspólnej w Rakowiskach. To koniec terenów zabudowanych a początek lasów. Sama pętla do momentu przejścia wolontariuszy i zebrania „zapomnianych” przez innych przedmiotów i pozostałości nie przedstawiała się zbyt okazjonalnie. A szkoda. Bo teren jest na prawdę ciekawy. Wiata przystankowa i sama pętla usytuowane są przy pomniku żołnierzy poległych w okresie drugiej wojny światowej. Społeczność przedszkolna najprawdopodobniej podejmie się opieki nad obeliskiem i jego otoczeniem. Sama akcja przebiegła bardzo sprawnie. Choć worki trzeba było dowozić. Zabrakło. Efektem było przeczesanie sporego fragmentu lasu i drogi Rakowiska – Sitnik na sporym jej odcinku. Wywieziono pełną przyczepę odpadów.

Mamy nadzieję, że z roku na rok, śmieci w naszych lasach będzie mniej. Wstyd dla dorosłych za to, że po ich wizytach tutaj sprzątają później dzieci. Dziś, to dzieci dają przykład. Zacznijmy może uczyć się od tych najmłodszych. Dla części z nas na pewno to nie zaszkodzi. – podsumowywał Dariusz Plażuk.

 

Zapis live z akcji na profilu Radio Biper Facebook. Rakowiska. Przedszkole i Stowarzyszenie. Miejscowi. Akcja sprzątania świata. Tego najbliższego. <<==>> FILM
https://www.facebook.com/radiobiper/videos/914745192806662/

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Biper TV
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki / Przedszkole Samorządowe im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama