Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Uroczystość nadania tytułów Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska (film) (galeria)

Dziś, tj. 29 września, w dniu patrona miasta św. Michała Archanioła w bialskim magistracie odbyła się uroczystość, podczas której wręczono tytuły "Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska". Wyróżnienia otrzymali Elżbieta Chaberska, rektor bialskiej filii AWF-u  Jerzy Sadowski oraz pośmiertnie fotoreporter Adam Trochimiuk.

 

Uroczystość zgromadziła bialskich radnych, prezydentów miasta, przedstawicieli służb mundurowych, pracowników magistratu, przedstawicieli miejskich instytucji, duchowieństwo oraz mieszkańców. – Dziękuję bardzo za przybycie na naszą uroczystość. Swoją obecnością dajecie najlepszą definicję wspólnoty, którą stanowi każdy samorząd – tymi słowami  przywitał gości prezydent miasta Michał Litwiniuk. Po przemówieniu prezydenta, sylwetki utytułowanych tym zaszczytnym wyróżnieniem przedstawił przewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska Bogusław Broniewicz. Następnie przewodniczący wraz z prezydentem wręczyli wyróżnionym okolicznościowe statuetki, legitymacje oraz kwiaty. W imieniu zmarłego fotoreportera Adama Trochimiuka, tytuł odebrała jego żona pani Barbara. Wszyscy wpisali się do pamiątkowej książki. Trzy fotografie dołączyły do panteonu pozostałych osób umieszczonych na ścianie sali konferencyjnej, gdzie odbywała się uroczystość oraz gdzie odbywają się m.in. sesje Rady Miasta Biała Podlaska. Przypomnimy, że w ostatnich latach tytuł otrzymali m.in. ks. Mieczysław Lipniacki, prezes Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego Jarosław Michaluk, rektor Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej Józef Bergier i założycielka i prezes stowarzyszenia Wspólny Świat Anna Chwałek

Padały ciepłe słowa w kierunku utytułowanych, którzy nie ukrywali wzruszenia z otrzymanego wyróżnienia. Po gratulacjach głos zabrał jeden z nagrodzonych profesor Jerzy Sadowski. – Jest to dla mnie wyjątkowe wyróżnienie i nie ma w tym ani słowa przesady. Jest to wyróżnienie otrzymane od najbliższych, od sąsiadów, od państwa i to sobie bardzo mocno cenię. Jest to wyraz szacunku dla tego co zrobiłem dla całej społeczności, wszystkich mieszkańców naszego miasta  – podkreślił podczas swojego wystąpienia profesor Jerzy Sadowski

Tytuł Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska dla profesora Jerzego Sadowskiego nadany został uchwałą Rady Miasta z dnia 09 listopada 2020. Pośmiertnie Adamowi Trochimiukowi tytuł nadała Rada Miasta stosowną uchwałą 28 maja 2021 r. Elżbiecie Chaberskiej tytuł został przyznany na posiedzeniu ostatniej Rady Miasta w dniu 27 września. 

Przybliżmy sylwetki wyróżnionych opisane w uzasadnieniach w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”.

Jerzy Sadowski

Pan Jerzy Sadowski, Bialczanin, absolwent Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białej Podlaskiej, Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej oraz Filii Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, którą ukończył w 1977 roku z niebieskim dyplomem (z wyróżnieniem). Pracę zawodowa rozpoczął w 1981 roku łącząc obowiązki dydaktyczne z rozwojem naukowym. Stopień doktora nauk o kulturze fizycznej uzyskał w 1986 roku, dra habilitowanego w 2001 roku, tytuł profesora w 2014 roku. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Łotewskiej Akademii Edukacji Sportowej.

Opublikował 231 prac naukowych, w tym 5 książek, 46 rozdziałów. Od 1990 roku do dziś pełni funkcje kierownicze w Filii AWF oraz AWF w Warszawie. W latach 1990-1996 – Prodziekan ds. IWFiS, 2001-2002 – Dziekan ZWWF, 2002-2005 – Prorektor ds. Kształcenia Zamiejscowego, 2005-2008 – Prorektor ds. Rozwoju i Kształcenia Zamiejscowego, 2008-2012 – Dziekan ZWWF, 2012-2016 – Dziekan ZWWF, 2016-2020 – Prorektor ds. Filii, którą to funkcję powierzono do 2024 roku.

Do obowiązków dydaktycznych i naukowych doszły znaczne wyzwania kierownicze. Czasy transformacji były niewiadome, różne i nieznane. Prof. Jerzy Sadowski okazał się świetnym „menagerem”. Dzięki podjętym inwestycjom przekształcił niewielką uczelnię w nowoczesną, doskonale wyposażoną w nowe obiekty dydaktyczne, sportowe i laboratoria badawcze Filię AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Dzięki prowadzonej w uczelni wielokierunkowej działalności (naukowej, sportowej, kulturalnej, wymiany studenckiej) i innej nie tylko uczelnia, ale też Miasto Biała Podlaska zyskały sławę , nie tylko w Polsce, ale również w Europie i Świecie. Organizowane w uczelni kongresy i konferencje naukowe, konferencje dla trenerów i z trenerami z zagranicy, zawody sportowe najwyższej rangi krajowej, a także z udziałem sportowców z innych krajów, występy Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, funkcjonowanie Szkoły Trenerów PZPN i wiele innych organizowanych przez studentów i pracowników, wspierane i inicjowane przez prof. Jerzego Sadowskiego jako wieloletniego „szefa” uczelni, przyczyniają się do promocji i rozpoznawalności naszego miasta.

Prof. Jerzy Sadowski czynnie uczestniczył w pracach Rady Miasta w Białej Podlaskiej jako radny III, IV, V, VI, VII kadencji, a w kadencji III i IV tj. w latach 1998 – 2002 i 2002 – 2006 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta.

Adam Trochimiuk

Urodził się 3 listopada 1953 roku w Stoczku Łukowskim a młode lata spędził w Białej Podlaskiej. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Studia podyplomowe z dziennikarstwa ukończył w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.  Po aparat fotograficzny sięgnął już w liceum. Przez niemal całe swoje życie zawodowe pracował jako fotoreporter. Na swoich fotografiach uwieczniał przez ponad 40 lat życie mieszkańców miast i miasteczek i zmieniający się krajobraz Południowego Podlasia. Od 1980 roku związany był z tygodnikiem “Słowo Podlasia”. Swój dorobek fotograficzny prezentował na licznych wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych . Był aktywnym członkiem działającego w mieście Fotoklubu Podlaskiego. W 2012 ukazał się jego album fotograficzny pt. „Tamten świat”. W 2014 roku otrzymał Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej I stopnia. Zmarł po długiej walce z koronawirusem 6 kwietnia br. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej przy ul. Janowskiej.

Elżbieta Chaberska

Świadek Powstania Warszawskiego, pielęgniarka i wolontariuszka Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej, aktywistka, udzielająca się charytatywnie działaczka bialskiej „Solidarności”. Pani Elżbieta Chaberska urodziła się w Warszawie. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, przebywała wraz z rodziną w stolicy. Miała wówczas siedem lat. Jako mała dziewczynka przeżyła Powstanie Warszawskie, które zapamiętała z perspektywy cywila ukrywającego się w piwnicach, a potem wygnanego z Warszawy. W czasie wojny przeżyła prawdziwy horror. Przez rok przebywała w obozie w Pruszkowie, a potem w obozie dla matek z dziećmi w Częstochowie. Z Jasnej Góry do Białej Podlaskiej przyjechała wraz mamą, siostrą i bratem już po Powstaniu Warszawskim. Pani Elżbieta Chaberska chodziła do Szkoły Podstawowej nr 5 w Białej Podlaskiej, po czym uczęszczała do bialskiej„Platerki”. Następnie przeprowadziła się do Chełma, gdzie odbyła praktyki pielęgniarskie. Po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej wróciła do Białej Podlaskiej i zaczęła pracę w szpitalu na oddziale ginekologii. W 1958 roku wyszła za mąż, po czym rozpoczęła pracę w Spółdzielni Inwalidów Elremet, gdzie w lutym 1981 roku założyła wraz z współpracownikami dział „Solidarności”. Współorganizowała strajki, walcząc m.in. o wolne soboty, wyższe płace i swobodę zgromadzeń. W czasie stanu wojennego i po nim rozprowadzała zakazaną przez władze komunistyczne prasę. Jako działacz „Solidarności” doznała szykan ze strony komunistycznej władzy. Organizowała też pomoc dla osób internowanych i ich rodzin. Po pogrzebie księdza Jerzego Popiełuszki wielu członków bialskiej „Solidarności” spotkało się na plebanii kościoła św. Brygidy w Gdańsku z Lechem Wałęsą.

Pani Elżbieta Chaberska wręczyła wówczas w imieniu bialskiej „Solidarności” gobelin z Matką Boską, haftowany przez pracownicę bialskiego Elremetu. Taki sam gobelin znajduje się w kościele Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej. W 1994 roku została bialską radną, pełniąc tę funkcję przez dwie kadencje. W tym czasie zaangażowała się w budowę kanalizacji wodnej oraz łazienek w kościele Wniebowzięcia NMP. Działała w Komisji Mieszkaniowej i Społecznej, gdzie pomagała szczególnie biednym i potrzebującym rodzinom. Jako radna miasta Biała Podlaska z Prezydentem Andrzejem Czapskim była inicjatorką budowy pomnika Solidarności, który stanął przy ul. Warszawskiej, gdzie do dziś odbywają się uroczystości rocznicowe. Przez 5 lat pracowała jako wolontariusz w świetlicy dla dzieci przy parafii Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej. Współpracowała z bialskim Caritasem, gdzie m.in. brała udział w zbiórkach żywności. Pani Elżbieta Chaberska otrzymała wiele wyróżnień i medali, m.in. w 2010 roku otrzymała tytuł „Wyjątkowej Bialczanki”, zaś w 2018 r. została wyróżniona na Gali Ubi Caritas za wspaniały przykład miłości bliźniego. Na 20-lecie działalności „Solidarności” otrzymała wyróżnienie „Zło dobrem zwyciężaj” oraz „Nie ma miłości bez Solidarności 2021” otrzymanym na 40-lecie„Solidarności”. Pani Elżbieta Chaberska do dnia dzisiejszego jest osobą bardzo aktywną, chętnie uczestniczy w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bierze udział w wykładach, wycieczkach oraz spotkaniach świątecznych. Wspiera i udziela się podczas przygotowań miejskich obchodów o charakterze patriotycznym.

Uroczystość zakończył mini recital muzyczny w wykonaniu bialskiego Jazz Trio pod wodzą Jarosława Michaluka. 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
film: Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Jakub Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama