Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Tłuściec: Uroczystość upamiętniająca Oddziały Batalionów Chłopskich (film) (galeria)

Społeczność gminy Międzyrzec Podlaski spotkała się 12 września przy pomniku Batalionów Chłopskich w Tłuśćcu, by upamiętnić poległych w walce o wolność żołnierzy.

 

Spotkanie przed budynkiem miejscowej biblioteki pod hasłem „Pamięć w nas trwa” rozpoczęto mszą świętą w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy Batalionów Chłopskich i ich rodzin, którą sprawował ks. Daniel Struczyk, wikariusz parafii św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim. – Sięgamy pamięcią do tych wszystkich, którzy bronili naszej Ojczyzny. Obrona Ojczyzny to służba drugiemu człowiekowi, miłość, która kieruje taką osobę do innych. Dzisiaj, kiedy wspominamy pamięć tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju, patrzymy na dzieło ich codzienności w czasie wojennym – podkreślał ks. Daniel Struczyk. O muzyczną oprawę liturgii zadbała schola „Niezapominajki” z Żabiec. Hymn państwowy odśpiewały dzieci z oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej PSP w Tłuśćcu, utwory patriotyczne zaprezentowali natomiast starsi uczniowie placówki. – Ta uroczystość jest dla nas wszystkich lekcją pielęgnowania tradycji, szacunku do wartości oraz kształtowania postaw miłości do Ojczyzny – mówiła dyrektor miejscowej szkoły Elżbieta Demczuk.Dzisiejszą uroczystością wpisujemy się w rok Batalionów Chłopskich w powiecie bialskim. W Tłuśćcu były dwa oddziały, które chcemy upamiętnić, bo to nasz obowiązek: pamiętać i przekazywać tę pamięć dalej – podkreśliła dyrektor GBP Magdalena Chodzińska.

Przybyłe delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Batalionów Chłopskich, który powstał 17 lat wcześniej, a przed samą uroczystością została dokonana jego generalna renowacja. Fundatorem był Zygmunt Narojek, syn Józefa Narojka pseud. „Ryś”. – Spotykamy się w niezwykłym dniu, bo dziś na ołtarze został wyniesiony wielki Polak kardynał Stefan Wyszyński. W 2004 r., również 12 września, społeczność lokalna oraz oddział Stowarzyszenia BCh uznały, iż należy przywrócić pamięć bohaterów II wojny światowej właśnie tu w Tłuśćcu – przypomniał wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.Wojna postawiła wieś w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony zmuszanie do kontyngentów na rzecz okupanta, z drugiej – rodzący się ruch oporu działał, by kontyngenty nie docierały do wojsk niemieckich. Mieszkańcy wsi stanęli przed obliczem bicia z każdej strony. Wówczas zrodziła się koncepcja powołania własnych oddziałów, które będą chroniły mieszkańców wsi, ale również będą ich organizować. Tak powstała Chłostra, a następnie Bataliony Chłopskie – przybliżył historię zawiązania BCh włodarz.

Podczas kolejnej części uroczystości, wieczornicy mającej miejsce w budynku biblioteki, wystąpił Zespół Ludowy „Sami Swoi”, a bibliotekarka filli w Tłuśćcu Elżbiety Baj przedstawiła rys historyczny Batalionów Chłopskich i przybliżyła sylwetki żołnierzy Oddziału Specjalnego i Oddziału Taktycznego BCH z Tłuśćca. Zenon Narojek opowiedział historię swojego ojca walczącego w szeregach batalionów, zaprezentował również codzienny strój partyzanta i jego uzbrojenie. Członkowie scholi „Niezapominajki” wystąpili w montażu słowno-muzycznym. Spotkaniu towarzyszyła wystawa pamiątek przekazanych przez rodziny żołnierzy. – My dzisiaj wszyscy jesteśmy strażnikami ich pamięci, historii i wielkiej prawdy. Jestem przekonany, że to młode pokolenie stanie się następnym pokoleniem strażników pamięci. To bardzo ważne zadanie – podkreślił wójt Adamowicz.

 

materiał: Gmina Międzyrzec Podlaski Radio Biper
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia i film: Radio Biper
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama