Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Remont al. Jana Pawła II, nowy most, kolejne ronda i dokończenie projektów zmarłego radnego. Radni KO o pomysłach na rok 2022

Klub Radnych Miasta Koalicji Obywatelskiej, na konferencji prasowej zwołanej w dniu wczorajszym, 24 września, w pobliżu alei Jana Pawła II na odcinku osiedla Jagiellońskiego poinformował o działaniach związanych z wpisaniem do realizacji w roku 2022 przebudowy alei na odcinku od Janowskiej do Terebelskiej. Radni poinformowali też o kolejnych propozycjach do realizacji na terenie całego miasta jako propozycji złożonych do Budżetu Miasta Biała Podlaska na rok przyszły. Sporo czasu poświęcono też pamięci zmarłego kilka dni temu radnego Stefana Parafiniuka, deklarując jednocześnie, że punktem honoru i pamięci po zmarłym będzie dokończenie rozpoczętych przez Parafiniuka realizacji na rzecz mieszkańców miasta.

Na konferencję przybyło pięciu radnych: wiceprzewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska Robert Woźniak, radny Mariusz Michalczuk, radny Rafał Wlizło, radny Marcin Izdebski i Grzegorz Siemakowicz. Miejsce spotkania zostało wybrane nie przypadkowo. W tle aleja Jana Pawła II, odcinek od ulicy Terebelskiej do budowanego ronda na skrzyżowaniu alei z ulicą Janowską. W budżecie Miasta Biała Podlaska na rok 2022 radni Koalicji Obywatelskiej chcą aby po stronie realizowanych inwestycji wpisać przebudowę i modernizację wskazanego wyżej odcinka trasy. W poniedziałek radni złożą odpowiednie pisma na biurku Prezydenta Miasta.

Aleje Jana Pawła II remont „przy okazji”
Po rozmowie z mieszkańcami i na ich wniosek, zebraliśmy podpisy i jesteśmy na etapie składania wniosku do Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Michała Litwiniuka, o remont al. Jana Pawła II od ulicy Janowskiej do ulicy Terebelskiej. – informuje Robert Woźniak.

Wskazanie tego odcinka i wybranie tej ulicy jest nie przypadkowe. Trwa przebudowa skrzyżowania i budowa dużego ronda u zbiegu al. Jana Pawła II i Janowskiej. W zakresie tych prac przewidziana jest modernizacja części odcinka ulicy, niewiele zostanie aby dokończyć modernizację całej ulicy. Korzystamy właśnie z tego, że realizowana jest przebudowa ulicy Janowskiej i budowa ronda. Radni proponują rozbudować ulicę o ścieżkę rowerową, odremontować chodnik, delikatnie poszerzyć pasy ruchu. Ścieżka rowerowa stałaby się też łącznikiem ścieżek rowerowych w ulicy Terebelskiej i Janowskiej.

Wśród propozycji radnych Koalicji Obywatelskiej znalazły się:
– budowa mostu na Krznie w ciągu ulic Koncertowej i Artyleryjskiej wraz z drogami dojazdowymi;
– remont ulic: Kazimierza Kruczkowskiego, Podleśna, Wyzwolenia (od ul. Drzewieckiego do ul. Długiej), al. Jana Pawła II (od ul. Janowskiej do ul. Terebelskiej);
– drogi dojazdowe przy ulicach: Robotnicza i Olszowa;
– zagospodarowanie terenu przy ulicach Madler i Łuczyckiej z przeznaczeniem na tereny rekreacyjne z placem zabaw;
– wymiana oświetlenia na LED przy ulicy Orzechowej;
– budowa oświetlenia ulicy Powstańców;
– termomodernizacja Przedszkola Samorządowego nr 17, przy ul. Zygmunta Starego;
– remont elewacji budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej;
– opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę skrzyżowań w mieście, budowa rond.

Powitanie nowego radnego
Konferencja była pierwszym oficjalnym momentem powitania wśród radnych, Grzegorza Siemakowicza. Sesja Rady Miasta Biała Podlaska zaplanowana została na poniedziałek, 27 września. Tego dnia Siemakowicz złoży ślubowanie w Radzie Miasta. Zasiądzie wśród radnych w miejsce zmarłego radnego Stefana Parafiniuka. Parafiniuk należał do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, Siemakowicz również reprezentował będzie ten klub. Sytuacja bardzo przykra. Śmierć radnego Rady Miasta w trakcie trwania kadencji jeszcze nie zdarzyła się w Białej Podlaskiej.

Pamięć o Stefanie Parafiniuku – Dokończymy co rozpoczął!
Bardzo mocno nas ta śmierć dotknęła. Mocno byliśmy ze Stefanem związani. Mamy też kilka pomysłów aby uczcić jego pamięć. Będziemy o tym informowali. – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Robert Woźniak.

Pierwsze działanie już podjęto. Zmarły radny zgłosił projekt mieszkańców swojego okręgu do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Niestety projekt ten nie uzyskał wystarczającej liczby głosów aby znaleźć się w projektach do realizacji. Radni Klubu Koalicji Obywatelskiej będą pracować nad tym aby projekt ten znalazł się do realizacji wpisany jako zadanie własne Miasta Biała Podlaska w dziale inwestycje roku 2022. Mowa o placu z terenami sportowymi przy ulicy Rewakowicza. Dwa etapy projektu, zostały poprzez Budżet Obywatelski w latach poprzednich zrealizowane. Oba pilotowane były przez Stefana Parafiniuka. Trzeci, tegoroczny etap nie przebił się w głosowaniu. Byłaby to rozbudowa tego terenu i wyposażenie w kolejne instalacje. Kort tenisowy, górka do zjazdów na sankach zimą

Budżet Obywatelski 2022
Radni Klubu Koalicji Obywatelskiej podziękowali mieszkańcom za wsparcie wspólnie z nimi opracowanych i zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok projektów. Sukcesy zaliczyły projekty radnego Marcina Izdebskiego (wspólnie z przedstawicielami Orzechówka i radnym Markiem Dzyrem), radnego Franciszka Ostrowskiego i wiceprzewodniczącego Roberta Woźniaka. – Jak widać potrafimy słuchać i rozmawiać z mieszkańcami. Efekty widać po wynikach głosowania. To wspólny sukces mieszkańców i pomysłodawców. – mówił Woźniak. Wśród projektów które wzbogacą infrastrukturę techniczną i społeczną miasta a przeszły pozytywnie w głosowaniach Budżetu Obywatelskiego są: chodnik przy Sosnowej (Ostrowski), park linowy przy Łukaszyńskiej (Izdebski, Dzyr), budowa bieżni przy boiskach Szkoły Podstawowej nr 9 (Woźniak).

Na co dzień pracujemy w komisjach Rady Miasta. Nie wszystkie pomysły nad którymi pracujemy zostały przedstawione na naszej liście postulatów ponieważ jest ich dużo. Część już po rozmowach na komisjach. Między innymi temat budowy ulicy Ceglanej. Kłopot w tym, że ulica jest długa, jej wykonanie w całości będzie bardzo kosztowne. Przeforsować takie zadanie do budżetu jest niezwykle trudne. Wymaga konsensusu i o tą zgodę i jednomyślność Rady zabiegamy. Jednocześnie nie zamykamy się w żaden sposób na kolejne tematy również zgłaszane przez inne kluby radnych, pracujemy nad nimi. – powiedział radny Mariusz Michalczuk i dodaje.

Bezkolizyjny przejazd przez Białą Podlaską na trasie Lublin – Białystok
Konkretyzujemy też tematy związane z budową rond w Białej Podlaskiej. Celem jest stworzenie bezkolizyjnego szlaku północ – południe przez miasto. Trasa dróg wojewódzkich numer osiemset jedenaście i osiemset dwanaście. Lubelska, tunel, Witoroska, rondo na Koncertowej, rondo na Łomaskiej, most, przebudowa skrzyżowania Zamkowa Warszawska na rondo, przebudowa skrzyżowania Zamkowa Artyleryjska Janowska na rondo i dalej już Janowską, obecnie budowanym rondem i dwoma kolejnymi rondami na wiadukt. – opisuje Woźniak.

Nie chcemy aby to były ronda duże, tym bardziej, że nie ma w tych punktach wiele miejsca pod rozbudowę, szczególnie skrzyżowanie Warszawskiej i Zamkowej. Wsłuchujemy się w głosy i odbiór pomysłów budowy rond w głosy mieszkańców. Już kilka udało się zbudować i kierowcy i mieszkańcy oceniają te realizacje bardzo wysoko. Przykład problemu wyjazdu bez ronda z ulicy Grzybowej. Teraz jest znacznie płynniej choć też w czasie zamkniętego przejazdu kolejowego czy w naprawdę dużym natężeniu ruchu pojawiają się czas oczekiwania na wjazd, jest to jednak dużo lepsze rozwiązanie od tego co do niedawna jeszcze było. – mówi Michalczuk.

Na dzień dzisiejszy narzekają mieszkańcy na utrudnienia. Ale trzeba to zrozumieć. Dużo się dzieje. Gdy się coś buduje, powstaje, unowocześnia, rozwija powstają trudności. Apeluję o cierpliwość. O wytrwałość. Już niebawem po naszym mieście będzie jeździło się, podróżowało znacznie wygodniej i szybciej. – dodaje Woźniak.materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama