Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Powstała Monografia Gminy Rokitno

Najpierw powstał pomysł, by opracować monografię gminy. Od pomysłu do realizacji przeszedł lokalny regionalista Szczepan Kalinowski, i tak powstała pozycja "Z szacunkiem do korzeni - monografia Gminy Rokitno".

Monografia przedstawi odbiorcom ciekawe wydarzenia, interesujących ludzi, zabytki i przyrodę gminy Rokitno. W publikacji będzie można znaleźć m.in. informacje na temat: potencjału turystycznego gminy, zarysu dziejów gminy, kultury materialnej i folkloru, życia społeczno-gospodarczego, a także słownik krajoznawczy, biografie zasłużonych mieszkańców, kalendarium gminy oraz liczne fotografie.

Autor monografii we wstępie pisze, że „gmina Rokitno, choć położona z boku głównych szlaków komunikacyjnych, ma ciekawą historię i pracowitą współczesną społeczność. W Polsce mamy kilka miejscowości o tej samej nazwie, dlatego dobrze, by większą publikacją, przypominającą burzliwe dzieje nadbużańskich Podlasiaków, określić własną tożsamość. Jestem głęboko przekonany, że książka ta będzie wielce pomocna w budowaniu tejże tożsamości„.

Kalinowski poświęca sporo miejsca turystyce, zwracając uwagę, że gmina Rokitno i okolice mają liczne walory oraz ciekawą ofertę. „Osoby, które korzystają z noclegów w Rokitnie lub Cieleśnicy, poza atrakcjami w samej gminie, zwiedzają okolice, m.in. w Białej Podlaskiejzabytki i Muzeum Południowego Podlasia z bogatą kolekcją ikon, w Janowie Podlaskim – światowej sławy Stadninę Koni Arabskich, sanktuaria w Kodniu, Leśnej Podlaskiej, Pratulinie czy cerkwie w Grabarce i Jabłecznej” – zauważa autor.

Monografia będzie bezpłatna i dostępna od 27 września w Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie. Realizacja pomysłu odbywa się w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego programem w zakresie 4.8 Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych.

materiał: Podlasian
tekst: Jacek Korwin Podlasian
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama