Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec Podlaski świeci przykładem. Nagroda od Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego! (film)

Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego docenił starania miasta Międzyrzec Podlaski, które, zamiast wyłączać czasowo energochłonne oświetlenie miejskie, zadbało o to, by zmodernizowana sieć zapewniała nie tylko bezpieczeństwo mieszkańcom, ale też przynosiła wymierne oszczędności. W efekcie nowej inwestycji na terenie miasta wymieniono blisko 1800 opraw.

W konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2020” w kategorii „Oświetlenie dróg i terenów publicznych” nagrodę od Związku Gmin Wiejskich otrzymał urząd miasta Międzyrzec Podlaski wraz z wykonawcą odpowiedzialnym za modernizację, firmą Pollight.

Komisja wzięła pod uwagę uzyskane dobre efekty oświetleniowe oraz zastosowanie automatyki pozwalającej na indywidualne sterowanie każdą wymieniona oprawą. Uwzględniono trudności wynikające z konieczności doboru rozsyłu i opraw do istniejących słupów. Działania zapewniły spodziewane efekty finansowe wynikające ze zwiększenia mocy nowych opraw, jak i oszczędności wynikające ze zmniejszenia mocy za pomocą automatyki, w czasie, gdy natężenie ruchu na to pozwala – uzasadnia swój wybór Marek Orłowski, prezes PZPO.

Zachęcamy gminnych zarządców dróg, by doświetlali newralgiczne przejścia. Nie jest to proste, bo nie do końca są też doprecyzowane przepisy, ale cieszymy się, że coraz więcej samorządów bierze udział w takich inwestycjach – dodaje członek komisji konkursowej Wojciech Wirski.

Zawsze zaczyna się od pewnego celu: czy wcześniej wyłączać oświetlenie czy pójść inną drogą. Wybraliśmy drogę właściwą, by zbudować coś nowego, bezpiecznego, inwestycję podnoszącą jakość życia w mieście. Byliśmy zdania, że tam gdzie jest światło, wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Dziś park czy Międzyrzeckie Jeziorka kwitną pomimo wieczorowej pory. Nie tylko w aglomeracjach powinno toczyć się życie, ale też w tego typu miejscach, gdzie wraca wielu młodych – zauważa burmistrz Zbigniew Kot. Wyjaśnił, że o możliwościach, jakie niesie wymiana oświetlenia, dowiedział się podczas jednej z konferencji organizowanej przez PZPO. Włodarz skierował podziękowania do naczelnika Krzysztofa Krawca i Daniela Jasińskiego, których wkład w inwestycję, jak zauważył, był bezcenny. Podziękował również wykonawcy zadania, firmie Pollight.

Chciałbym wyrazić szczere uznanie, ponieważ mając do czynienia z dziesiątkami zamówień na modernizację oświetlenia, muszę przyznać, że urzędnicy zgłębili wiedzę z zakresu technik świetlnych, systemów zarządzania i to daje efekty. Międzyrzec mogę nazwać pionierem dającym przykład tego, jak przygotować zamówienia i projekty oraz jak wykorzystać technologię, by połączyć ją z infrastrukturą – odpowiedział gratulacjami wiceprezes Pollight Sp. z o.o. Ernest Kargol.

To jest dobry przykład dla innych. Przyszło nam funkcjonować w czasach wiecznej rewolucji, przy braku stabilności prawnej i finansowej. Może być coraz trudniej zaspakajać potrzeby mieszkańców. Znam gminy, które niestety po wybudowaniu oświetlenia wygaszają je w nocy – podsumował Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. W efekcie nowej inwestycji na terenie miasta wymieniono blisko 1800 opraw.

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst: Anna Ostapiuk
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama