Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Pełen sztuki weekend w Parku Radziwiłłowskim (film) (galeria)

I nadszedł ten weekend. Weekend pełen sztuki. Park Radziwiłłowski w Białej Podlaskiej przez najbliższe dwa dni zamienił się w Park Sztuki. To już 12. edycja artystycznej imprezy plenerowej „Park Sztuki - działania artystyczne w Parku Radziwiłłowskim”. Organizatorem wydarzenia jest Prezydent Miasta Biała Podlaska oraz Galeria Podlaska Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Rozpoczęły się dni obcowania z wyjątkowymi pracami 14 artystów w przestrzeni bialskiego parku, ale także sztuka performance i spotkania autorskie. Niebawem pełnym filmowy reportaż z wydarzenia!

 

Pierwszym wydarzeniem tegorocznej edycji programu Parku Sztuki były warsztaty „Instalacja, obiekt, performance”, adresowane do młodzieży licealnej z klas plastycznych oraz artystycznych z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej, które odbyły się 4 września 2021 r. w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Warsztaty przeprowadził Łukasz Głowacki, malarz, artysta sztuki performance, autor obiektów, instalacji artystycznych i filmów video. Więcej o tym wydarzeniu w materiale:
Biała Podlaska: Warsztaty performance z Łukaszem Głowackim – Park Sztuki 2021 (film) <<==>> LINK

Uroczyste otwarcie Parku Sztuki przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka miało miejsce wczoraj – 10 września.

Jako mieszkańcy miasta jesteśmy zbudowani zainteresowani, jakim cieszy się nasze przedsięwzięcie wśród artystów przestrzeni całego kraju. Dziękujemy za skierowanie artystycznej aktywności w przestrzeń naszego założenia zamkowo-parkowego Radziwiłłów. Już w XVII wieku wielcy właściciele Białej Podlaskiej stworzyli w tym miejscu uznawaną za drugą po Pałacu Ujazdowskim najbardziej reprezentatywną dla epoki rezydencje magnacką Rzeczpospolitej Obojga Narodów. I jako ludzie bardzo możni gościli najlepszych artystów tamtych czasów. Tak właśnie postrzegamy państwa dzisiejszą aktywność – podkreślił prezydent miasta Michał Litwiniuk.

Podczas otwarcia również performance w wykonaniu młodzieży IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej (Weronika Boguszewska, Natalia Zielińska, Emilia Parchomiuk, Daria Wawrzyniak i Natalia Grabowska) i tego samego dnia, ale już w godzinach wieczornych, w centrum Parku rozpoczął się performance Łukasza Głowackiego „Promień”.

W tegorocznej edycji Parku Sztuki obejrzymy prace 14 artystów, projekty ich dzieł zostały wybrane do realizacji podczas wydarzenia w drodze konkursu. W jury konkursu zasiedli: Marian Stępniak, Łukasz Głowacki, Natalia Grabko i Renata Sobczak. Podczas tegorocznego Parku Sztuki gościmy w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej prace następujących twórców: Katarzyna Adaszewska (Łódź), Wiesław Bednarz (Konopnica), Magdalena Chomiak (Toruń), Paweł Dobrowolski (Radom), Aleksandra Kucewicz-Wasilewska (Bydgoszcz), Linda Lemon/Dorota Kozłowska (Sopot/Gdańsk), Gabriela Leśniok (Kielce), Sławomir Matyjaszewski (Lublin), Andrzej Męczyński (Międzyrzec Podlaski), Marcin Idźkowski (Białystok), Mieczysław Skalimowski (Biała Podlaska), Weronika Wrzosek (Ceranów), Patrycja Zelek (Lusławice), Tomasz Zjawiony (Łódź).

Sztuka współczesna nie polega tylko na płaskim malowaniu pędzlem obrazów w pracowni. Artysta współczesny potrafi zadziałać w wielkiej przestrzeni łączącej architekturę i przyrodę. Dzisiejsze dzieła można wpisać w przestrzeń historyczną i je z nią powiązać, jak choćby instalację Pawła Dobrowolskiego „Trąby”. Trąby jako herb Radziwiłłów. To trzy duże trąby rozchodzące się w trzech kierunkach zbudowane z trzech fragmentów: luster, stłuczki ceramicznej i ziemi. Jest to nawiązanie do nieba i Boga, gliny, którą jesteśmy i czarnej ziemi, która nas kiedyś czeka  – przybliża ideę tegorocznego spotkania i wymowę instalacji Renata Sobczak, kierownik Galerii Podlaskiej.

Wszystkie prace można oglądać od piątku 10.09.2021 r. od godz. 17.00 do 12.09.2021 r. do godz. 17.00 w Parku Radziwiłłowskim.

W tym roku wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021″.

Park Radziwiłłowski jest pozbawiony barier architektonicznych, dzięki czemu impreza jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Dowodziła tego obecność Pawła Iwaniuka, pełnomocnika Urzędu Miasta Biała Podlaska ds. osób niepełnosprawnych

Rozkład jazdy: W weekend w parku Radziwiłłowskim zagości sztuka (zaproszenie) <<==>> LINK
Park Sztuki w Białej Podlaskiej. Instalacje artystów z całej Polski. Wczoraj miało miejsce uroczyste otwarcie wydarzenia. Niebawem film reportaż. Z udziałem gości nagrania – live – na profilu Radio Biper Facebook <<==>> LINK
https://fb.watch/7YkTjw_dSn/

Park Sztuki. Biała Podlaska. Park Radziwiłłów. Warto wpaść samemu i zobaczyć instalacje na własne oczy. Nasz redaktor… już lekko niedowidzi. Dwie główne instalacje przy wejściu do parku od strony bramy wjazdowej ul. Warszawska. Niebawem film! Tymczasem link do live na profilu Radio Biper Facebook <<==>> LINK
https://fb.watch/7YkXd4epHP/

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Małgorzata Mieńko / Jarek Domański
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama