Wydarzenie pn: „Ekologiczny Piknik Rodzinny w Sosnówce” realizowane jest w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem PROW na lata 2014 – 2020 w zakresie 4.8 Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Celem imprezy integracyjno – promocyjnej „Ekologiczny Piknik Rodzinny w Sosnówce” była promocja, ochrona i zachowanie ekologicznego i kulturowego dziedzictwa gminy Sosnówka oraz obszaru objętego LSR poprzez organizację imprezy
Ekologiczny, rodzinny piknik w Sosnówce przeprowadzono na obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej w Sosnówce. W programie wiele atrakcji, wśród nich m.in. występy artystyczne, gry i zabawy przyrodniczo-ekologiczne, warsztaty ekologiczne i recyklingowe, stoiska wystawiennicze twórców ludowych, akcja wymiany makulatury i wiele innych.
Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Kresowiak” z Woli Uhruskiej, Zespół „Bokoryna” z Żalina, Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, Zespół „Biesiadnicy” z Żeszczynki, Zespół „Łobaczewianki” z Łobaczewa Małego, występ gimnastyki artystycznej w wykonaniu Hani Jakubiuk, występy wokalne solistek: Anny Brodzkiej, Zofii Litwiniuk, Natalii Raczkowskiej. W finale koncert Zespołu „The Monsters”, „Królowej Disco” i „Energy Girls”.
Stoiska z regionalnymi potrawami przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Sosnówka: Koło Gospodyń Wiejskich „Sosnowianki” w Sosnówce, Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki z Wygnaneczki” w Wygnance, Koło Gospodyń Wiejskich „Motwiczana” w Motwicy, Koło Gospodyń Wiejskich „Rozwadowianka” z Rozwadówki oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Czeputce.
Stoiska dodatkowe: stoisko Edukacji Ekologicznej, która przeprowadzi warsztaty ekologiczne i recyklingowe oraz zabawy przyrodniczo – ekologiczne, akcja wymiany makulatury na drzewka sosnowe, stoiska wystawiennicze i warsztatowe twórców ludowych: KOWAL, WIKLINIARZ, GARNCARZ, stoiska promocyjno – informacyjne w tym: Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Nadleśnictwa Włodawa w Susznie, Elektro Agri Piotr Korpysz, Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białej Podlaskiej, Międzygminny Związek Celowy we Włodawie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Wisznicach.
Niebawem film z pikniku na Biper TV!
materiał: Radio Biper Sosnówka
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki