Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Gm. Międzyrzec Podlaski: Powracają potańcówki na dechach

Trwa projekt „Gminna potańcówka na dechach”, realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim. Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2021”.

Za nami już trzy spotkania: dwa miały miejsce w domu ludowym w Zaściankach, gdzie znajduje się unikatowa, 40 – letnia, drewniana podłoga, idealna do organizacji tego typu wydarzeń. Jedna z potańcówek, na zaproszenie mieszkańców, odbyła się w parku przy remizie OSP KSRG w miejscowości Rzeczyca. W ramach projektu zostaną zrealizowane jeszcze dwa spotkania: we wrześniu oraz w październiku (dokładne terminy zostaną ogłoszone wkrótce).

Na każdej z potańcówek przygrywa do tańca mistrz Zdzisław Marczuk z Zakalinek oraz jego uczennica, Paulina Jakoniuk z Zabuża. Oprócz skrzypiec w składzie kapeli pojawia się także harmonia oraz bęben obręczowy, by zachować jak najwierniejsze brzmienie muzyki tradycyjnej Południowego Podlasia. W ramach działań projektowych na każdej potańcówce można skorzystać z bezpłatnych warsztatów tańca tradycyjnego, podczas których folklorysta Paweł Warowny przybliża kroki oberka, polki oraz innych tańców, praktykowanych podczas dawnych wiejskich zabaw. Stwarza to możliwość do zachowania kontekstu tego typu spotkań, powołania ich na nowo do życia, by przybliżyć ich specyfikę młodym pokoleniom. Najmłodsi też znajdą coś dla siebie: wykwalifikowana kadra GOK na każdej imprezie prowadzi animacje dla dzieci, by wydarzenie mogło mieć wymiar familijny i wielopokoleniowy.

Podczas kolejnych spotkań będą miały miejsce prezentacje muzyczne instrumentów, pojawiających się w dawnej muzyce regionu podlaskiego i lubelskiego, jak np. suka biłgorajska (żłobiony instrument smyczkowy z okolic Janowa Lubelskiego) oraz lira korbowa (instrument smyczkowy, w którym struny poruszane są za pomocą specjalnej korbki).

Wstęp na każdą potańcówkę jest darmowy. Każdy jest mile widziany – razem pracujmy nad podtrzymaniem tradycji Południowego Podlasia.

 

Tekst: Angelika Magier, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim
Zdjęcie: Aleksandra Szmytko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama