Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Rzeczyca: Gminna potańcówka na dechach w Rzeczycy (film) (galeria)

Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim zaprosił na warsztaty i potańcówkę, realizowane w ramach projektu "Gminna potańcówka na dechach". Wstęp na warsztaty i potańcówkę był wolny, a udział w wydarzeniach bezpłatny. Wydarzenie miało miejsce 13 sierpnia w parku w Rzeczycy. Wśród gości m.in. wójt Krzysztof Adamowicz, zastępca wójta Michał Teofilski, Robert Demczuk sołtys Rzeczycy. Trzem panom oraz ekipie Gminnego Ośrodka Kultury wraz z Klubem Seniora w Rzeczycy należą się podziękowania i ogromne brawa za zaangażowanie i przygotowania wydarzenia!

Podczas warsztatów które były częścią gminnej potańcówki, przybliżane zostały tańce tradycyjne, jak „łysy”, „kozak”, „tupacz”, „śpiuch” oraz oczywiście polki, oberki i walczyki, przy których bawili się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Warsztaty poprowadził folklorysta Paweł Warowny z Fundacji „Z przytupem”.

Do tańca zagrała kapela Zdzisława Marczuka – skrzypka, harmonisty, bębnisty, wielokrotny laureat Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym oraz laureat nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Zdzisław Marczuk na co dzień jest diamentem ludowości i instruktorem współpracującym z Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie. W Rzeczycy obecna była ponad to dyrektor GCK Konstantynów, Ilona Niewęgłowska.

Muzyka grana podczas gminnych potańcówek to muzyka tradycyjna, wykonywana przez mistrzów w swoim fachu, muzyka piękna i prawdziwa. Warto gromadzić się przy tego typu muzyce, uchronić ją od zapomnienia i pielęgnować tradycję. – mówiła dyrektor Sylwia Hubica. Marczukowi towarzyszyły dwie uczennice mistrza, również zakochane w ludowości i nutach folkowych: Paulina Jakoniuk (skrzypce) i Angelika Magier (tamburyn).

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Docelowo projekt został osadzony na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski w Zaściankach. Już po pierwszej potańcówce, bawiącym się znakomicie mieszkańcom Zaścianek pozazdrościli inni. Motorem ściągnięcia potańcówki na dechach do Rzeczycy był miejscowy Klub Seniora. Do Zaścianek, gościnnie przybyli bardzo licznie i na tyle spodobało się wydarzenie, że wystąpili z pomysłem organizacji jednej z potańcówek właśnie w parku w Rzeczycy. Udało się.

– Wielopokoleniowość jest jedną z przyczyn, przez które kochamy świat kultury tradycyjnej. Śpieszymy do Was z informacją o namiocie animacyjnym, jaki pojawi się na najbliższym spotkaniu osobom, które przybędą ze swoimi pociechami, chcemy ułatwić skupienie się na tańcach i treściach warsztatowych – możecie mieć pewność, że wykwalifikowani animatorzy z kadry GOK Międzyrzec Podlaski zagospodarują czas Waszym dzieciom. W ofercie kącika animacyjnego pojawią się także dawne zabawy podwórkowe – zachęcają organizatorzy.

Rodzinna atmosfera na naszych potańcówkach. To też argument który wpływa na ich atrakcyjność. To trzecia już potańcówka z cyklu. Dechy na razie są jakie są, ale obiecujemy, że już w przyszłym roku dechy będą prawdziwe. Zaskoczyłabym gdybym powiedziała ile kosztuje taka inwestycja, okazuje się, że nie jest ani tania ani prosta i szybka do wykonania. Bardzo mnie cieszy liczba osób korzystających z naszej oferty gminnych potańcówek. Zadowolona jestem gdy przychodzą całe rodziny no i oczywiście dzieci. Dla najmłodszych mamy atrakcje związane z animacjami do których zapraszają pracownicy naszej gminnej kultury. Do tego poczęstunek i grill. Myślę, że udało nam się trafić w dziesiątkę z tym pomysłem i z uwagi na sukces jaki już odniósł będziemy gminne potańcówki na dechach powtarzać. – informuje Sylwia Hubica, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Międzyrzec Podlaski z siedzibą w Wysokim.

Zarejestrowany materiał live z Rzeczycy. Rzeczyca. Roztańczona Gmina Międzyrzec Podlaski. Kolejna potańcówka na dechach. Film I – dostępny na profilu Radio Biper na Facebook
https://www.facebook.com/radiobiper/posts/2033376213492165

Rzeczyca. Potańcówka na dechach. Film II – dostępny na profilu Radio Biper na Feacebook
https://www.facebook.com/radiobiper/posts/2033382080158245

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama