Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Narodowy Dzień Sportu już za miesiąc! Sprawdzamy, jak ćwiczą Polacy i Polki

Termin wydarzenia: 11 września 2021
, godz. 00:00
Z badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia opublikowanego w 2021 roku wynika, że podczas pandemii odsetek osób uprawiających sport w Polsce spadł o 12 punktów procentowych - przed lockdownem procent ćwiczących Polek i Polaków wynosił 81%. Badania z początku 2021 pokazują, że w 2020 roku średnia wyniosła 69%. Aby zachęcić mieszkańców i mieszkanki naszego kraju do uprawiania sportu, nie wystarczy jednak pokazać im zalety aktywności fizycznej. Dlatego Fundacja Zwalcz Nudę – m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w tym roku już po raz 9. organizuje Narodowy Dzień Sportu – kampanię społeczną w ramach której odbywają się bezpłatne treningi w całej Polsce oraz piknik rodzinno-sportowy na błoniach PGE Narodowego.

Mniejsza ilość ćwiczeń, większa liczba kilogramów
Badania ARC pokazują, że w 2020 roku 69% kobiet i 70% mężczyzn deklarowało uprawianie sportu (13% robi to codziennie, a 50% kilka razy w tygodniu). Ćwiczą najczęściej najmłodsi, a najmniej najstarsi (przedział wiekowy 55-65 lat). Polacy i Polki najczęściej wybierają jazdę na rowerze, bieganie, gimnastykę, ćwiczenia sprawnościowe, spacery czy fitness. Oprócz mniejszej liczby ćwiczących w 2020 roku zmniejszyła się także liczba klubów sportowych. Jak podaje GUS w porównaniu do 2018 roku ta liczba spadła o ponad 2 tysiące, a liczba osób uczęszczających do klubów zmniejszyła się o 14,3% . Najpopularniejszą piłkę nożną uprawiało o 15,8% mniej osób niż 3 lata temu, a siatkówkę aż o 22,3% mniej.

Jak pokazuje również badanie COVID 365+ brak aktywności fizycznej przyczynił się także do tycia mieszkańców i mieszkanek Polski. Aż 42% Polek i Polaków przybrało na wadze średnio 5,7 kg .

Wracamy do normalności?
Niedawno zakończyły się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W tym roku odbyły się też Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Obie imprezy miały odbyć się w 2020 roku. Wszyscy kibice spragnieni sportowych emocji na pewno z zapartym tchem śledzili zmagania sportowców. Czy jednak Polacy i Polki tak chętnie wrócą również do uprawiania sportu?

Po długim siedzeniu w domu, spędzając czas głównie przed komputerem, telewizorem czy czytając książki, powinniśmy być spragnieni ruchu. Jednak przyzwyczajenia robią swoje. Gdy tak długo byliśmy „zamknięci w domach”, trudno niekiedy wrócić do „normalności” i z powrotem zacząć uprawiać sport.

Nie ma zdrowego społeczeństwa bez regularnej aktywności fizycznej. Dzięki inicjatywom takim jak Narodowy Dzień Sportu, Polacy mogą zapoznać się z różnego rodzaju aktywnościami ruchowymi i wybrać te, które w odpowiadają ich potrzebom. Jedną z misji naszego resortu jest tworzenie warunków uprawiania sportu. Zdając sobie sprawę z negatywnych skutków spowodowanych pandemią koronawirusa, ukierunkowaliśmy nasze działania na to, aby wszystkie grupy społeczne jak najszybciej mogły wznowić aktywność. Zwiększyliśmy nakłady na programy wspierające i zachęcające do uprawiania sportu – rekordowy budżet ponad 57 mln zł otrzymał Rządowy Program Klub, co pozwoli na wsparcie ponad 5 tys. małych i średnich ośrodków sportowych z całej Polski. 30 mln zł trafi do beneficjentów programu „Sportowe Wakacje+”, w ramach którego dofinansowaliśmy m.in. Narodowy Dzień Sportu. Wspieramy budowę ogólnodostępnej infrastruktury sportowej – w tym roku, w ramach programu „Sportowa Polska”, przeznaczyliśmy na ten cel ponad trzysta mln złotych. Mam nadzieję, że dzięki tym nakładom oraz inicjatywom takim jak Narodowy Dzień Sportu, coraz więcej osób będzie prowadzić aktywny tryb życia, tak ważny dla naszego zdrowia – mówi minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Bezpłatne treningi w całym kraju już za miesiąc
Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska kampania, w ramach której odbędą się bezpłatne wydarzenia i treningi na terenie całej Polski. Jej celem jest zachęcenie Polaków do aktywnego życia, pełnego sportowych wyzwań i dobrej kondycji. W dziewiątej edycji, tak jak co roku, wydarzenia swoim zasięgiem objęły wszystkie zakątki Polki. Miastami partnerskimi są m.in. Konin w województwie wielkopolskim, Pruszków na Mazowszu, Kalisz w Wielkopolsce czy Włodawa w województwie lubelskim. W kampanię zaangażowały się różne podmioty – marszałkowie województw, kuratoria oświaty, związki i kluby sportowe, sportowcy oraz media. Do tego w Warszawie odbędzie się piknik sportowo-rodzinny na błoniach PGE Narodowego, w ramach którego przygotowana zostanie także strefa rodzinna „Warszawskich Dni Rodzinnych”. To wszystko przez cały dzień 11 września. Wielka baza treningów oraz wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej www.narodowydziensportu.pl.

Jak co roku mamy nadzieję, że razem z nami będzie ćwiczyć cała Polska! Wśród bezpłatnych treningów w ramach Narodowego Dnia Sportu mamy mnóstwo dyscyplin: piłkę nożną, fitness, bilard, nordic walking, golf, karate, koszykówkę, tenis i wiele, wiele więcej. Narodowy Dzień Sportu to cała Polska, a głównie wydarzenie odbędzie się na błoniach PGE Narodowego. Tu, na pikniku przygotowaliśmy bezpłatne treningi, animacje, warsztaty, strefę zdrowia, strefę dla rodzin, strefy treningowe i scenę pełną atrkacji – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę, organizatora wydarzenia.

Kampania społeczna jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Narodowy Dzień Sportu
11 września
Strona internetowa: www.narodowydziensportu.pl
Facebook: www.facebook.com/NarodowyDzienSportu

Patronat medialny
TVP Sport
Radio Eska
Women’s Health
Men’s Health
Wprost
Nasze Miasto
Asystent Trenera
Topgolf.pl
Joga-joga.pl
Polski Fitness
Leszczynskisport.pl
Telewizja FightTime
Sportowy Kwadrans
Sprinterzy.com
Wiadomości Wędkarskie

Patronat honorowy
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Polski Komitet Olimpijski
Polski Komitet Paraolimpijski
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Marszałek Województwa Lubuskiego
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Marszałek Województwa Małopolskiego
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Marszałek Województwa Kujawsko-pomorskiego
Marszałek Województwa Podlaskiego
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Marszałek Województwa Opolskiego
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

materiał: Fundacja Zwalcz Nudę
tekst i grafika: Aleksandra Stronkowska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama