Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

PLK dla wzrostu kolejowych przewozów towarów przez Terespol

Do budowy nowego mostu na Bugu i rozbudowy szerokich torów na stacji Terespol przygotowują się PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Podpisana jest umowa na studia wykonalności. Po realizacji zadania przejście graniczne Terespol–Brześć przyjmie więcej pociągów towarowych, co oznacza większe możliwości wymiany handlowej pomiędzy Europą i Azją.

Studia wykonalności to ważne działania dla rozwoju stacji Terespol. Umowa z wykonawcą, firmą BBF Sp. z o. o. dotyczy opracowania dwóch studiów wykonalności w ramach projektu „Poprawa dostępności przejścia granicznego Terespol – Brześć”. Przewiduje się budowę dodatkowych torów szerokich (1520 mm) stacji Terespol oraz budowę nowego mostu na rzece Bug wraz z włączeniem do układu torów szerokich (1520 mm) i normalnych (1435 mm) na stacji Terespol.

Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. sprzyjają rozwojowi transportu m.in. na ważnej trasie wschód – zachód. Studia wykonalności przygotowują możliwości prac w rejonie przejścia granicznego Terespol/Brześć. Planowane rozwiązania zwiększą rolę ekologicznego transportu kolejowego, a to przekłada się na rozwój gospodarki – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Studium wykonalności przygotowuje do rozbudowy układu torowego w Terespolu, która umożliwi sprawną odprawę większej liczby pociągów o długości 1050 m i nacisku 25t na oś. Uwzględniono względy bezpieczeństwa, m.in. tor do odstawiania uszkodzonych wagonów. Wybudowane będą drogi i chodniki inspekcyjne w międzytorzu ułatwiające czynności celno-graniczne.

Budowa nowego mostu na rzece Bug, przy realizacji planów, poprawi obsługę pociągów i będzie mógł zwiększyć się transport ładunków. Nowa przeprawa, zapewni przejazdy po torach normalnych o prześwicie 1435 mm i szerokich 1520 mm. To pozwoli na zwiększenie przepustowości kolejowego transportu na granicy polsko-białoruskiej. Realizacja inwestycji umożliwi odseparowanie ruchu pociągów pasażerskich oraz towarowych. Przewidziano Płynne i bezpieczne przejazdy zagwarantuje nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dwóch odrębnych studiów wykonalności dla projektów: „Poprawa dostępności przejścia granicznego Terespol – Brześć, Etap1 – Rozbudowa układu torów o prześwicie 1520 mm stacji Terespol” oraz projektu „Poprawa dostępności przejścia granicznego Terespol – Brześć, Etap 2 – Budowa nowego mostu na rzece Bug wraz z włączeniem do układu torowego o prześwicie 1520 mm i 1435 mm stacji Terespol”.

Opracowane zostaną modele finansowo-ekonomiczne oraz harmonogramy rzeczowo-finansowe, niezbędne do ubiegania się o dofinansowania ze środków UE do realizacji robót. Rozbudowę układu torowego stacji Terespol zaplanowano na lata 2022-2024. Budowa nowego mostu wymaga ustaleń ze stroną białoruską.

Stacja Terespol – wygodniejsze podróże z nowych peronów
W ramach prac na linii kolejowej E20 Siedlce – Terespol, PLK modernizują m.in. stację Terespol.
Podróżni korzystają z nowych peronów z udogodnieniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przebudowano przejście podziemne. Lokalne Centrum Sterowania, wyposażone w komputerowe urządzenia zwiększyło bezpieczeństwo w ruchu pociągów. Projekt „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” jest współfinansowany w ramach instrumentu finansowego Łącząc Europę”. Wartość projektu ponad to 540 mln zł, a dofinansowanie z UE to 360 mln zł.

 

materiał: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tekst i zdjęcia: Rafał Wilgusiak zespół prasowy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

3 Responses

  1. LCS Terespol ma już 2 lata opóźnienia. Także ten. Na budowę mostu poczekamy z 10 lat albo i dłużej.

    1. zgadzamy się z komentarzem. oficjalny komunikat zdecydowaliśmy się jednak opublikować. tylko po to w sumie aby za kolejny rok czy dwa zadać pytanie czy „PKP” „prominenci” „prezesi” są z siebie nadal tak zadowoleni jak w tej obecnie przekazanej próbce „hura optymizmu”. najgorzej, że u nas jest tak, że nie ma potem kogo za to rozliczać. tak jak za „wybory kopertowe”. Nowy Polski „Łat”. Polska to na prawdę wyjątkowy kraj 🙂

  2. Jeśli inwestycje kolejowe będą realizowane w takim tempie , jak te w Białej Podlaskiej to może plany uda się zrealizować w latach 50-tych tego wieku. Piony inwestycyjne PKP przykładem dobrej pracy raczej nie grzeszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama