Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Znowu gorąco na parkingu przy Janowskiej 74A (film)

Mieszkańcy bloku przy ulicy Janowskiej 74A protestują przeciwko decyzji o ogłoszeniu przetargu na oddanie w dzierżawę utwardzonego gruntu stanowiącego działkę o powierzchni 4114m2 przy Janowskiej 74B która obecnie pełni cele parkingowe towarzyszące zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej. W tej sprawie pismo z kilkudziesięcioma podpisami mieszkańców trafiło na ręce Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Michała Litwiniuka. - Działka jest własnością Spółki ZGL i do kompetencji Spółki należy wypowiadanie się co do przyszłości tego terenu. - pisze nam w temacie sprawy rzecznik Urzędu Miasta Biała Podlaska, Gabriela Kuc Stefaniuk.

Protestujący Mieszkańcy bloku przy ulicy Janowskiej 74A decyzję o ogłoszeniu przetargu uważają za krzywdzącą, gdyż pozbawia się mieszkańców:
– możliwości dojazdu służb ratunkowych,
– możliwości parkowania pojazdów,
– drogi dojazdowej do bloku,
– możliwości codziennego funkcjonowania mieszkańców.

Protestują i nie ma zgody mieszkańców na prowadzone działania.
Od 1987 roku miejsce to służyło jako parking dla mieszkańców bloku przy ulicy Janowskiej 74A. Zawsze był on otwarty i dostępny. Trzy lata temu, ówczesna prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej zamknęła parking. Przy wielkim wsparciu i pomocy ówczesnego Prezydenta Dariusza Stefaniuka został on użyczony Wspólnocie Mieszkaniowej bloku przy Janowskiej 74A. Warto w tym miejscu jednak dodać, że Stefaniuk sam powołał na stanowisko prezesa ZGL Bernadetę Puczka. Samowola ZGL z parkingiem przy Janowskiej 74A mocno zaszkodziła ówczesnej władzy. Po kilku miesiącach przepychanek – wygrali mieszkańcy. Jak losy parkingu potoczą się tym razem?

O proteście mieszkańców bloku przy Janowskiej 74A wiadomo już w Urzędzie Miasta Biała Podlaska.
O komentarz poprosiliśmy rzecznika prezydenta i bialskiego magistratu – Gabrielę Kuc – Stefaniuk:

Działka jest własnością Spółki ZGL i do kompetencji Spółki należy wypowiadanie się co do przyszłości tego terenu.
Z otrzymanych informacji od Zakładu Gospodarki Lokalowej wynika, że przez ostatnie trzy lata Wspólnota Janowska 74A korzystała z działki przy ulicy Janowskiej 74B na podstawie umowy użyczenia, która pozwalała korzystać Wspólnocie z nieruchomości bezpłatnie, nawet bez ponoszenia kosztów podatkowych. Taką umowę w imieniu ZGL podpisała ze Wspólnotą pani prezes Bernadeta Puczka.

W roku 2019 prezes Wojciech Chilewicz skierował do wspólnoty projekt aneksu regulujący kwestie ponoszenia opłat publicznoprawnych, jednakże nie uzyskał on akceptacji Zarządu Wspólnoty. Z końcem lipca 2021 wygasa umowa użyczenia, a z treści tejże umowy nie wynika możliwość jej przedłużenia. Zgodnie z zapisami Wspólnota zobowiązana jest do zwrotu nieruchomości po zakończeniu umowy.

Spółka, zgodnie z przyjętymi normami prawymi na wolne nieruchomości będące we władaniu Spółki ogłasza dwukrotnie przetarg na najem/dzierżawę.

W przypadku nierozstrzygnięcia dzierżawy w postępowaniu przetargowym, teren będzie można wydzierżawić na zasadach negocjacji z oferentem. Należy jednakże zaznaczyć, że Spółka nie może wynajmować terenu ze stratą dla niej samej, jak to miało miejsce w ostatnich trzech latach.

Komentarz i opinia Radio Biper:
Mieszkańcy proszą media o przekazanie informacji i o pomoc. Nasza opinia o sprawie? Krótko i na temat: parking powinien zostać i powinien być dostępny. Ewidentnie jednak, działka należy do ZGL. ZGL jest jej właścicielem. Mieszkańcy powinni dogadać się z właścicielem – spółką miejską ZGL co do kosztów wynajmu tego terenu. Nasz apel do Prezydenta Michała Litwiniuka i Prezesa ZGL Wojciecha Chilewicza: Nie pozwólcie aby sprawy potoczyły się jak za Panów poprzedników. Dla poprzedników źle się to skończyło. Białą Podlaską stać obecnie na więcej. Pokażcie klasę Panowie! Apel do Mieszkańców: Wynajem – najem – dzierżawa nieswojego terenu kosztuje – zawsze. Są jednak umowy i takie – gdzie jedna i druga strona dochodzi do rozsądnego porozumienia.

Czy czeka nas „powtórka z rozrywki”?
Samowolka bialskiego ZGL-u – film z 2017 roku

 

A o co idzie spór? O tą działkę i o ten parking.

 

 

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
mapa: geoportalbiałapodlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama