Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Podmiejska – Litwiniuk obiecał – Prezydent dotrzymał słowa (film) (galeria)

Wczoraj miała miejsce konferencja prasowa Urzędu Miasta Biała Podlaska i wykonawcy Tre-Drom Biała Podlaska na ulicy Podmiejskiej. Droga diametralnie zmieni swoje oblicze. Jest jeden problem - spółki skarbu państwa - bialski zakład energetyczny spowalnia, żeby nie powiedzieć bojkotuje budowę Podmiejskiej. Dwa lata trwa projektowanie przebudowy linii energetycznej z napowietrznej na podziemną. Obecne słupy energetyczne stojące przy Podmiejskiej umiejscowione są praktycznie na środku nowej, szerokiej drogi.

Kolejna ważna ulica w Białej Podlaskiej na warsztacie – rusza budowa Podmiejskiej – film

 

Podczas konferencji poinformowano o ruszającej budowie która ma przeobrazić wąską, dziurawą, niebezpieczną a stanowiącą od lat jedną z najważniejszych ulic w północnej części miasta – ulicy Podmiejskiej. Ulica zostanie poszerzona i uzupełniona o sieci mediów w tym kanalizację deszczową. Powstanie ścieżka rowerowa i chodnik. Przebudowane zostaną skrzyżowania a jedno z nich: Podmiejska – Żeromskiego, przebudowane zostanie na rondo. W zadaniu ujęto też budowę odcinka ulicy Kasztanowej i budowę zatoki autobusowej wraz z chodnikiem przy ulicy Francuskiej.

Obiecałem budowę tej ulicy w czasie kampanii wyborczej. Podmiejska zawarta została w Planie Budowy Dróg. Dla mnie osobiście ale i jako prezydenta miasta, budowa ulicy Podmiejskiej to jedno z największych wyzwań w temacie uzupełniania i unowocześniania infrastruktury miasta. Dziękuję za wspólną decyzję o realizacji budowy Podmiejskiej Radzie Miasta. Te obietnice w tej chwili zmieniamy w czyn. – mówił prezydent Michał Litwiniuk.

Przebudowa Podmiejskiej polegać będzie na budowie zupełnie nowej drogi o długości około jednego kilometra. Ulica uzyska sześć metrów szerokości w pasie jezdni. Powstanie szeroki na dwa do trzech metrów chodnik po stronie południowej ulicy. Ciąg pieszo rowerowy szerokości trzech metrów po stronie północnej. Rondo z przejezdną wyspą na skrzyżowaniu Podmiejskiej z ulicą Żeromskiego. Zatoka autobusowa z peronem i chodnikiem przy ulicy Francuskiej. Pełna, kompleksowa realizacja jednej z najbardziej pilnych jeśli chodzi o potrzeby rozwoju miejskiej infrastruktury drogowo – transportowej.

Budowę ulicy Podmiejskiej chcieliśmy zrealizować szybciej. Już w 2020 roku. Na mój wniosek, Rada Miasta podjęła decyzję o przesunięciu realizacji budowy ulicy na rok obecny i przyszły. W 2020 roku wyzwaniem była pandemia. Wówczas radni popierając moje projekty uchwał dotyczące pomocy przedsiębiorcom i ulżenia im w okresach głębokiego lockdownu co wiązało się między innymi ze zwolnieniami z podatków a to generowało koszty w budżecie miasta. Istniało ryzyko nawet kilkumilionowego spadku dochodów w budżecie Białej Podlaskiej. Musieliśmy to zbilansować. Z radnymi Rady Miasta uzgodniliśmy, że przesuniemy termin realizacji jednej, dużej inwestycji, na którą nie mamy zewnętrznego dofinansowania. Padło na termin rozpoczęcia budowy ulicy Podmiejskiej. – mówił prezydent Litwiniuk.

Nie chcemy dłużej czekać z rozpoczęciem tej budowy. Mimo, że trudności przy realizacji inwestycji napotykamy do dziś. Podstawową trudnością był fakt, nie przygotowania placu budowy przez spółki skarbu państwa. Mowa o tych które nadzorują sieci gazowe ale przede wszystkim energetyczne. Już w 2019 roku występowaliśmy z określonymi wnioskami i spotykaliśmy się podczas Zespołów Uzgodnień Dokumentacji z przedstawicielami PGE – pracownikami i prezes bialskiego oddziału spółki. Od 2019 roku PGE wiedziało o potrzebie przygotowania naszego placu budowy. PGE miało czas na przygotowanie swojej dokumentacji potrzebnej do tego, aby napowietrzne sieci energetyczne przenieść pod ziemię. Temat ruszył dopiero po ostatniej sesji Rady Miasta, kiedy to opozycyjni radni atakowali Prezydenta Miasta za uciekające terminy realizacji budowy ulicy Podmiejskiej, powiedziałem, aby zaprzestać wreszcie sabotować nasze działania przy tej inwestycji. – informuje prezydent Litwiniuk.

Informacje które pojawiają się w mediach elektronicznych, o tym, że ulicy nie wybudujemy w tym roku, na ten moment, są sprzeczne z tym co zawiera umowa podpisana 28 czerwca przez nas – firmę Tre-Drom i Prezydenta Miasta Biała Podlaska. Termin wykonania to siedem miesięcy. Oczywiście, wszystko zależy od tego jaką będziemy mieli jesień i początek zimy. Ja jednak nie widzę zagrożenia. Termin wybudowania ulicy szybciej i oddanie jej jeszcze w tym roku jest realny. Problemem może się stać to o czym mówił już prezydent Litwiniuk, przebudowa sieci. Ten zakres prac nie jest związany z naszym kontraktem. Energetyka ma wykonać te prace we własnym zakresie, własnymi środkami i przez firmę wyłonioną we własnym przetargu. Na dziś, ani spółka gazowa ani spółka energetyczna nie przedstawiła nam swoich wykonawców ani harmonogramu realizacji swoich prac. – informował główny wykonawca, Wiesław Harasimiuk, prezes Tre-Drom Biała Podlaska.

PGE – potwierdza się znane społeczeństwu stwierdzenie – Państwo w Państwie
Spółkami Skarbu Państwa, energetycznymi czy gazowymi kierują dziś ludzie powiązani z Prawem i Sprawiedliwością. Zamiast bojkotować samorządowców którzy chcą realizować zadania inwestycyjne na swoim terenie, prezesi powinni wziąć się do pracy, zmobilizować i pomóc w gruncie rzeczy wielkiemu programowi jakim jest rządowy – szeroko promowany – program odbudowy. Spółki Skarbu Państwa odpowiadające za realizację własnych zadań w zakresie własnej infrastruktury powinny pomóc samorządom w realizacji zadań. Tak się jednak w wielu przypadkach nie dzieje.

W naszym filmie wypowiedzi na temat rozpoczynanej inwestycji i problemów jakie stwarza PGE m.in.: Renata Tychmanowicz – naczelnik Wydziału Dróg Urzędu Miasta Biała Podlaska, Sylwia Golik – naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Biała Podlaska, Jacek Melaniuk – inspektor ds. robót elektrycznych Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Biała Podlaska, Wiesław Harasimiuk – prezes Tre-Drom Biała Podlaska – wykonawca inwestycji.

Kierowców i mieszkańców na pewno czekają utrudnienia, łącznie z całkowitym zamknięciem ulicy Podmiejskiej i skrzyżowań w jej obrębie podczas trwania prac budowlanych. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i pozwolić drogowcom wykonać zaplanowane prace. Efekt końcowy znacznie ułatwi, usprawni i wzmocni bezpieczeństwo, komfort, jakość i szybkość podróżowania ulica Podmiejską.

Wcześniejsze materiały dotyczące inwestycji:
Biała Podlaska: Pozwolenie na budowę ulicy Kasztanowej <<==>> LINK
Biała Podlaska: Rusza przetarg na budowę ulicy Podmiejskiej <<==>> LINK
Biała Podlaska: Nowa zatoka autobusowa przy ulicy Francuskiej <<==>> LINK
Biała Podlaska: Budowa Podmiejskiej z kilkoma niespodziankami (galeria) <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama