Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Łomazy: Teatr Czeladońka z Lubenki ma 40 lat (galeria)

Piękny Jubileusz 40-lecia Teatru Obrzędowego "Czeladońka" z Lubenki, zaowocował gratulacjami oraz życzeniami dalszych sukcesów w propagowaniu kultury ludowej. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Łomazy Jerzym Czyżewskim, Wojewódzki Ośrodek Kultury reprezentował zastępca dyrektora, Andrzej Sar, a Urząd Marszałkowski w Lublinie, Dariusz Litwiniuk. Podczas jubileuszu Teatr Czeladońka oficjalnie otrzymał imię Kazimierza Kusznierów.

W wydarzeniu uczestniczyły również grupy artystów promujących sztukę ludową: „Teatr Słowa” z Białej Podlaskiej, zespół „Śpiewam bo lubię” z Łomaz, „Luteńka” z Koszoł, „Pelagia” z Ryk, „Sokotuchy” z Hruda. Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja „Baśni o nocy Świetojańskiej” w wykonaniu Teatru „Czeladońka” oraz zabawa z zespołem „Antykwariat” z Białej Podlaskiej. Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu obserwatorów z okolicy i powiatu.

Podczas uroczystości świętowano również nadanie Teatrowi imienia Kazimierza Kusznierów.

Trochę słów o założycielu Teatru:

Każde spotkanie, każda rozmowa z Kazikiem, wywoływała pozytywne emocje, że się ma przed sobą człowieka, który wie, że jest i istnieje z określoną wizją ukierunkowaną na miejsce w swym małym świecie, którego doświadcza. Często zamyślony, jakby analizował drogę, wiodącą go do określonego twórczego celu, co finalnie obrazował słownie, bądź poprzez artystyczny zmysł. Budował szersze spektrum oddziaływania na siebie samego, a przede wszystkim na nas, nasze zachowanie i postrzeganie życia. Na bliską ojczyznę, której prawdę w zabieganej codzienności dostrzegaliśmy tylko fragmentarycznie. Z perspektywy czasu, jego działalność można opisać jako wędrówkę po meandrach istnienia, a jednocześnie specyficzną akademią, w której nauka okraszona jest dobrem, miłością oraz szacunkiem do ludzi i świata

Organizator uroczystości:  Teatr „Czeladońka” i Karolina Kwiatkowska

 

tekst: Ryszard Bielecki
Obsługa techniczna: Arek Saczuk
zdjęcia: Bożena Kaczmarek / Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama