Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Ciekawostki: Atlas Radziwiłłowski Hrabstwa Bialskiego wpisany na listę UNESCO

"Mappy Hrabstwa Bialskiego z folwarkami y wsiami do niego należącemi Dóbr Jaśnie Oświeconego Xięcia JMC Hieronima Radziwiłła […] z wymiaru geometrycznego sporządzone 1781 roku (przez Leonarda Targońskiego), które nazywane są potocznie Atlasem Radziwiłłowskim, zostały wpisane w 2021 roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Ten bezcenny obiekt kartograficzny przechowywany jest w zbiorach Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Jest to jedyny egzemplarz w Polsce i na świecie, stanowiący bezcenne źródło kartograficzne dla rekonstrukcji XVIII-wiecznego kształtu przestrzennego Południowego Podlasia.

„W skład tego dzieła kartograficznego wchodzi 50 wielkoformatowych map, nie licząc okazałej karty tytułowej i „Regestru”. Własnoręcznie wyrysował i pokolorował je Leonard Targoński, komornik ziemi łomżyńskiej i geometra królewski, tworząc bezcenne źródło informacji geograficznych i historycznych o mieście Biała, tamtejszym – nieistniejącym już – zamku i zamkowym folwarku, oraz rozległych przyległościach. Wszystkie z map odznaczają się szczegółowością w odwzorowaniu budowli miejskich, sieci dróg, cieków wodnych, a nawet zadrzewień i przydrożnych alei drzew, do czego dodać należy niemałą wartość artystyczną kartuszy legend – ozdobionych m.in. okazałymi panopliami i herbami Radziwiłłowskimi. Niemal wszystkie plansze są oznaczone datą roczną i miesięczną; na stronie tytułowej widnieje rok „1781”, jednak poszczególne mapy sporządzone były na przestrzeni kilku lat – od 1777 do 1782 r. Najpóźniejszą z nich jest mapa generalna hrabstwa, sporządzona w skali 1 : 93.000 i z racji swej precyzji uznawana za badawczo najcenniejszą” – informuje Archiwum Państwowe w Płocku.

Oprócz Białej Radziwiłłowskiej i obszaru całego Hrabstwa Bialskiego, w atlasie znajdziemy również m.in. mapę Sławacinka, Styrzyńca, Sitnika, Roskoszy, Grabanowa, Terebeli, Danówki i wielu innych miejscowości na obszarze obecnego powiatu bialskiego.

Wszystkie mapy dostępne są na wirtualnej wystawie pod >>>TYM<<< linkiem. 

 

Źródło / grafiki: Archiwum Państwowe w Płocku

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama