Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Małaszewicze: Młodzież zadowolona i Grecy zadowoleni! Podsumowanie praktyk zawodowych w ZS im Reymonta (galeria)

W październiku 2019 roku oraz we wrześniu 2020 roku aż 53 uczniów technikum z Zespołu Szkół im Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach uczestniczyło w stażach i praktykach zawodowych w greckim Platamonas. Niedawno miało miejsce rozliczenie projektu, w ramach którego wyjazdy te były realizowane

Mimo wielu przeciwności losu, młodzież Technikum z Zespołu Szkół im Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach zrealizowała szereg staży i praktyk europejskich. Całe przedsięwzięcie odbyło się w ramach programu Erasmus+ i projektu „Europejski staż gwarancją sukcesu na rynku pracy” 2019-1-PL01-KA102-062676. Uczestników wyjazdów podzielono na dwie grupy. Pierwszą z nich byli uczniowie kierunku technik transportu kolejowego, którzy swoją praktykę zagraniczną realizowali w październiku 2019 roku. W drugiej grupie znaleźli się uczniowie kierunków: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik informatyk oraz technik eksploatacji portów i terminali. Ich wyjazd odbył się we wrześniu 2020 roku.

Czas spędzony przez młodzież poza granicami naszego kraju był niezwykle intensywny zawodowo. Młodzi kolejarze – zarówno technicy transportu kolejowego, jak i automatycy sterowania ruchem kolejowym – odbyli praktyki na stacjach kolejowych m.in. w Volos, Leptokarii, Katerini czy Neoi Poroi należących do greckich kolei OSE, gdzie zapoznawali się z infrastrukturą kolejową, budowlami inżynierskimi, oznaczeniami taboru kolejowego OSE, a także dokumentami przewozowymi. Praktykowali także w lokomotywowni, asystowali przy przygotowaniu pociągów do jazdy oraz zdobywali wiedzę niezbędna do egzaminów z kwalifikacji zawodowych. Uczniowie odbyli również krótką podróż koleją na trasie Platu-Leptokaria, w trakcie której obserwowali pracę obsługi pociągu, w tym kierownika pociągu, konduktora i maszynisty. Na stacji Thessaloniki młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy naczelnika stacji oraz pracowników nastawni, jak również obserwowali wykonywanie manewrów przez składy OSE. Dodatkowo automatycy sterowania ruchem kolejowym mieli okazję praktycznego spojrzenia na greckie systemy sterowania ruchem kolejowym, budowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz kolejowej sygnalizacji świetlnej.

Technicy eksploatacji portów i terminali wizytowali zakłady pracy, gdzie uczyli się procesów magazynowania, składowania i produkcji. Tu w szczególności mieli okazję poznać pracę w magazynach jednego z większych dostawców zaopatrzenia hotelowego i restauracyjnego mającego siedzibę pod Thessalonikami. Byli także w jednej z największych hurtowni napojów w regionie, gdzie mogli próbować swoich sił podczas kompletacji zamówień, a na stacjach kolejowych w Larisie i Katerini podpatrywali obsługę podróżnych. Poza tym uczniowie przeszli szkolenie z obsługi tachografu i czasu pracy kierowców, a także mogli spojrzeć „od zaplecza” na funkcjonowanie obsługi podróżnego w hotelu. Informatycy natomiast realizowali się w pracowniach komputerowych oraz poznawali i obsługiwali system informatyczny hotelu, w którym mieszkali. Młodzież miała naprawdę mnóstwo zajęć warsztatowych i praktycznych, a to niezwykle poszerza horyzonty i zmienia sposób postrzegania wybranego zawodu.

Wyjazdy na praktyki zagraniczne mają jednak nie tylko wymiar stricte zawodowy. I tak było też tym razem. Mimo wielu zajęć tematycznych, był także czas na zwiedzanie – szczególnie w weekend, gdyż były to wolne dni. Poznawanie nowej kultury, miejsc i obyczajów to ogromna wartość dodana praktyk zagranicznych. W ramach wyjazdu młodzież miała okazję być nie tylko na plaży – choć jest to nieodłączny element greckiego krajobrazu. Uczniowie wzięli udział w wycieczce do Kanionu Enipeas w Litochoro, odwiedzili zamek w Platamonas, stare miasteczko w Pantaleimonas oraz kompleks Meteorów, czyli majestatyczne greckie monastyry wykute i wybudowane na skałach z piaskowca. Nie można nie wspomnieć także o wyspie Skiathos, na którą dostali się w ramach 3-godzinnego rejsu statkiem.

Staże były bardzo intensywne: pełne wrażeń i nowych doświadczeń – szczególnie zawodowych – o czym wspominano na podsumowaniu tych obu wyjazdów. Podsumowanie to miało miejsce 19 marca br. Odbyło się w bardzo wąskim, kameralnym gronie z podziałem na grupy, by zachować wszelkie zalecenia sanitarno-epidemiologiczne. Na tym symbolicznym spotkaniu uczniowie mogli podzielić się wrażeniami oraz pochwalić się osiągnięciami. Dokonali także ewaluacji projektów. Na zakończenie Pan Dyrektor Robert Wieczorek wręczył młodzieży certyfikaty potwierdzające odbycie staży (praktyk), które realizowane były w greckich zakładach, firmach transportowych, informatycznych i kolejowych. Takie certyfikaty na pewno ułatwią poszukiwanie i podejmowanie pracy po ukończeniu szkoły.

materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama