Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: „Małpi Gaj” – park edukacyjny (galeria)

Park edukacyjny „Małpi Gaj” to jedno z najnowszych projektów zrealizowanych przez władze miasta, przeznaczony do rekreacji i rozrywki dla dzieci i młodzieży.

Nazwa „Małpi Gaj” nawiązuje  do istniejącego w tym miejscu w latach 60 – tych  XX w. miejsca spacerowego z alejkami i ławkami, który później został zapomniany i zaniedbany. Przez wiele dekad, były to tereny nieużytkowe i stanowiły obszar zalewowy w czasie wiosennych wezbrań rzeki. Sięgając do kart historii miasta możemy się dowiedzieć, że były to niegdyś miejsca podmokłe i bagniste o czym świadczy zachowane do dzisiaj oczko wodne, pozostałość po starorzeczu jednej z czterech odnóg nieuregulowanej rzeki Krzny.

Oficjalnie obiekt do użytku został oddany 21 września 2020 r. a jego otwarcia dokonał prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk oraz prezes firmy wykonawczej Przedsiębiorstwa Robót Drogowych, Leszek Horeglad.

Zaprojektowany park leży w dolinie rzeki Krzny oraz w pobliżu ulicy Zamkowej, która w ramach prac rewitalizacyjnych zyskała ścieżkę rowerową. Wyposażony został w wielofunkcyjne place zabaw dla dzieci, ławki, leżaki oraz umieszczono tablice dydaktyczne z informacją i grafiką, o typowej dla dolin naszych rzek, flory i fauny. Ponadto usytuowane zostały ścieżki spacerowe, ogród roślin i kwiatów. Dla rowerzystów stworzono punkt serwisowy z kompresorem powietrza i niezbędnymi narzędziami.

Główną atrakcją jest kładka wśród drzew na wysokości 5 metrów nad ziemią o łącznej długości ok. 300 m. oraz platforma widokowa umieszczona na wysokości 10 metrów, z której rozpościera się widok na pobliskie okolice. Architektura parku i jego elementy w przestrzeni obiektu są przyjazne otoczeniu, podkreślają jego wizualną estetykę oraz wpisują się w naturalny charakter otaczającego krajobrazu. Zagospodarowanie terenu kosztowało około 5 mln zł. na który miasto pozyskało unijne dofinansowanie.

Tekst / zdjęcia: Jarek Domański

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama