Dziś, 29 grudnia przez pracowników Urzędu Gminy w Sławatyczach został nagrany film prezentujący sławatycki zwyczaj żegnania starego roku. W filmie zaprezentowali się Brodacze biorący udział w konkursie. Film zostanie opublikowany na stronie gminy Sławatycze oraz na facebooku Urzędu Gminy. Głosować na poszczególnych Brodaczy można lajkując zdjęcie kandydata. Głosowanie trwa od godz. 8:00 (30.12.2020r.) do godziny 12:00 (31.12.2020r.)
Wyniki z głosowania Wyboru Brodacza Roku 2020 poznamy 31 grudnia 2020 roku o godz.14.00 na facebooku Urzędu Gminy Sławatycze.
Dnia 16 września br. roku w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach odbyło się spotkanie mieszkańców Sławatycz, mające na celu wyrażenie zgody na wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego elementu „Pożegnanie starego roku – Brodacze ze Sławatycz” oraz wyboru upoważnionego przedstawiciela wspólnoty. Spotkanie prowadził Andrzej Sar – wicedyrektor, gł. instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, który poinformował zebranych o celu spotkania i przekazał informacje dotyczące procedury wpisu na krajową listę. Przedyskutowano we wspólnym gronie znaczenie tego dziedzictwa dla zebranych, omówiono kwestię wpisu elementu dziedzictwa na Krajową listę, możliwości dalszej ochrony i rozwoju elementu, zorganizowanie działań związanych ze złożeniem wniosku. Dokonano wyboru upoważnionego przedstawiciela wspólnoty Depozytariuszy elementu „Pożegnanie starego roku – Brodacze ze Sławatycz”, zebrani obdarzyli zaufaniem Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Bolesława Szuleja.
– Jest to zaszczytna a zarazem bardzo odpowiedzialna funkcja związana z przygotowaniem materiałów do złożenia wniosku do wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. – mówi dyrektor Szulej.
– Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, znajdziemy się już formalnie na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To z kolei pewnie przełoży się na atrakcyjność i rozpoznawalność tego zwyczaju, który już robi furorę. Co roku przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski, aby zobaczyć brodaczy. To jest żywa tradycja istniejąca wśród naszych mieszkańców przekazywana z pokolenia na pokolenie. – dodaje Bolesław Szulej.
materiał: Radio Biper Sławatycze
tekst: Bolesław Szulej / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki