Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Sławatycze: Gmina z Energią! – podsumowanie projektu OZE (film) (galeria)

Powoli nadchodzi czas podsumowań. Koniec roku to dobry na to moment. W Gminie Sławatycze nadszedł czas podsumowania projektu pod nazwą: "Sławatycze - Gmina z Energią". Przedsięwzięcie współfinansowane zostało ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020. - Jest to duży projekt. Wart prawie dwa miliony czterysta tysięcy złotych. Projekt nie do zrobienia bez środków unijnych wyłącznie przez środki budżetowe gminy. - mówi wójt Sławatycz, Arkadiusz Misztal.

Projekt pozwolił na montaż i uruchomienie wielu instalacji wytwarzających energię w postaci prądu i ciepłej wody z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Zamontowano i uruchomiono:
– 146 zestawów solarnych,
– 44 pompy ciepła,
– kilkanaście wymienionych pieców c.o.,
– 59 (pierwotnie) zestawów fotowoltaicznych. Dzięki zaoszczędzonym środkom w przetargach i pozytywnej akceptacji przeniesienia środków przez Urząd Marszałkowski w Lublinie, zamontowanych zostanie dodatkowych 44 zestawów – łącznie – 103 zestawy fotowoltaiki.

Zadanie podzieliliśmy na części. Przeprowadziliśmy cztery przetargi na wykonawstwo poszczególnych elementów projektu. Dzięki takiemu podejściu do tematu udało nam się na samych przetargach zaoszczędzić 770 tysięcy złotych. Olbrzymia kwota którą wykorzystamy do tego aby instalacji OZE wykonać po prostu więcej na terenie naszej gminy. To jeszcze większa korzyść dla samych mieszkańców ale i dla środowiska. Więcej instalacji OZE to mniejsza emisyjność, mniej spalonego węgla a większe zalesienie. – mówi wójt Misztal.

Odnawialne źródła energii, szczególnie te dotyczące wytwarzania prądu, dla Gminy Sławatycze są priorytetem. Wójt i Rada Gminy postawili sobie za cel zamierzenie dokonania do końca obecnej kadencji rewolucji w zaopatrywaniu w energię elektryczną wszystkich gminnych instytucji. Wszystkie bądź zdecydowana większość obiektów samorządowych ma być samowystarczalna. Obiekty wyposażane są sukcesywnie w instalacje fotowoltaiki. Już widać oszczędności na rachunkach za prąd płaconych przez m.in. Zespołu Szkół w Sławatyczach, Urzędzie Gminy, Punkcie poboru wody – Stacji Wodociągowej, Oczyszczalni Ścieków. Kolejny etap to wymiana lamp ulicznych na energooszczędne. W tym roku zainstalowano już 60 lamp ulicznych typu LED. Na rok 2021 zaplanowano instalację kolejnych 60 sztuk. W roku 2023 całe oświetlenie uliczne w Gminie Sławatycze powinno być już wymienione i przynosić oszczędności.

 

materiał: Radio Biper Sławatycze
tekst: Leszek Niedaleki
film i zdjęcia: Małgorzata Mieńko / Radosław Szczur Urząd Gminy Sławatycze
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama