Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Światowa konferencja AgriVoltaics2020 (zaproszenie)

- Mam przyjemność pracować jako członek komitetu naukowego tej konferencji wraz z najwybitniejszymi specjalistami w dziedzinie agrofotowoltaiki (APV) na świecie (w zakładce Committees). Nazwisko każdego z nich łączy się z projektem APV i większości wypadków zbudowanym prototypem. - informuje nas Barbara Baj Wójtowicz, pracownik naukowy polskich i europejskich uniwersytetów zapraszając jednocześnie na konferencję.

– To dla mnie ogromna radość móc widzieć w tym pionierskim gronie Polskę i wyróżniony projekt, który mam nadzieję uda się urzeczywistnić w ramach III naboru w działaniu Współpraca, tworząc prototyp i nowe technologie upraw, które zostaną opracowane przy jego wykorzystaniu w Sosnówce na Lubelszczyźnie i w Stacji Badawczej UTP w Minikowie. APV to nie jest produkcja energii na uprawianym polu, to są technologie uprawy i nowe metody produkcji w systemie gospodarki zeroemisyjnej/ zamkniętej. Dlatego budowa farmy fotowoltaicznej na użytkowanym polu nie jest systemem APV, co niekiedy jest tak mylnie nazywane. Agrofotowoltaika to jest forma agroleśnictwa, czyli systemu naśladującego piętra lasu, z tym że najwyższe piętro to panele fotowoltaiczne. – informuje Barbara Baj Wójtowicz.

– Ponadto, w ramach konferencji wezmę udział w okrągłym stole opracowującym zalecenia do opracowania przepisów prawa i wytycznych zapewniających publiczną kontrolę nad implementacją projektów określanych jako APV – What public control (including government policies) to avoid questionable projects and favour AV uptake? Tematyka jest bardzo ważna z uwagi na fakt, że dotychczas przy OZE popełniono szereg błędów legislacyjnych. Są też ważne kwestie do zaadresowania np. czy budowa APV na gruntach kl. I – III powinna być prawnie zabroniona? Co w sytuacji kiedy ulegają erozji wietrznej, pustynnieniu i za kilka lat bez APV nie będą nadawały się do produkcji rolnej? – pyta prelegentka i zaprasza do udziału w konferencji.

W konferencji można wziąć udział dokonując rejestracji na stronie  LINK

materiał: AgriVoltaics2020
tekst i zdjęcia: Barbara Baj Wójtowicz
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama