Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Łomaski zespół Śpiewam bo lubię

Czternaście lat nieprzerwanie istnieje przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach zespół śpiewaczy Śpiewam bo lubię, nazywany artystyczną reprezentacją tejże gminy.

W docenieniu jego zasług za osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego w lipcu br. starosta bialski Mariusz Filipiuk uhonorował zespół nagrodą specjalną. Wręczyli ją śpiewakom starosta powiatu Sławomir Sosnowski i dyrektor wydziału spraw społecznych Barbara Kociubińska Koza. To oczywiście jedno z licznych wyróżnień aktywnej grupy.

Stworzono ją w 2006 r. z inicjatywy ówczesnego instruktora GOK Grzegorza Kulickiego, który akompaniował śpiewakom do 2010 r. Formacja preferowała początkowo pieśni popularne wykonywane na 3 i 4 głosy. Dziś śpiewacy z Łomaz doskonale sprawdzają się w programie: pieśni popularnych, ludowych, biesiadnych, patriotycznych i religijnych. Okazji do występów im nie brakuje. Koncertują na wszystkich imprezach gminnych i często na powiatowych, zresztą z dobrym rezultatem. Od dwóch lat w okresie karnawału organizują w Łomazach biesiadę „Na swojską nutę” z udziałem wielu zespołów śpiewaczych z sąsiednich gmin. Jak zgodnie podkreślają, ich śpiew płynie prosto z serca. Pasję i zaangażowanie mieszkańców Łomaz doceniano wielokrotnie. Podczas jubileuszu 10 – lecie istnienia zespołu wójt gminy Jerzy Czyżewski docenił go okolicznościowym grawertonem oraz medalami Za zasługi dla gminy Łomazy. Śpiewacy dwukrotnie zdobywali pierwszą nagrodę na Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej i raz wyróżnienie. Błyszczeli na przeglądach piosenki biesiadnej podczas Bialskich Festiwali Sękaczy. W 2016 r. odebrali trzecią nagrodę, a w 2019 r. pierwszą. W styczniu 2020 r. wyśpiewali pierwszą nagrodę na VI Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kobylanach.

Zespół występuje w strojach ludowych (zakupionych z dotacji europejskiej w 2012 r.) oraz strojach galowych. Sukcesy to zasługa zdolnego opiekuna i akompaniatora Arkadiusza Saczuka, związanego ze Śpiewam bo lubię od 10 lat. Zespół spotyka się na próbach w łomaskim GOK i koncertuje na różnych scenach w następującym składzie: Elżbieta Bielecka, Maria Sadowska, Irena Derlukiewicz, Zofia Charycka, Zofia Maksymiuk, Ewa Karpowicz, Wiesław Mikiciuk, Paweł Raczyński, Henryk Mościbrodzki, Marian Szostakiewicz i Andrzej Wysocki.

 

Tekst: Istvan Grabowski
Zdjęcia: archiwum Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama