Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová powiedziała: – Odporne i krytyczne społeczeństwo jest tym, czego potrzebujemy do walki z dezinformacją. Jest to ważny aspekt naszej strategii i do tego musimy wspierać wolne i niezależne media, sprawdzanie faktów i badaczy. Zrobimy to, wzmacniając Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych, wspierając rozwój krajowych ośrodków badań mediów cyfrowych, co poprawi naszą zdolność do zrozumienia rozprzestrzeniania się dezinformacji w Internecie.
Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, dodał: – Z zadowoleniem przyjmuję zaproszenie do ustanowienia krajowych centrów kontroli faktów w celu wspierania i rozszerzania pracy Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych. Fałszywe i wprowadzające w błąd informacje przenoszą różne niuanse krajowe w poszczególnych państwach członkowskich. Właśnie dlatego fundusze UE muszą pomóc w walce z fałszywymi informacjami nie tylko na poziomie UE, ale także na poziomie krajowym.
Obserwatorium rozpoczęło działalność 1 czerwca 2020 r. i wspiera tworzenie i rozwój multidyscyplinarnej społeczności złożonej z fact-checkerów, badaczy akademickich i innych zainteresowanych stron posiadających wiedzę specjalistyczną w dziedzinie dezinformacji online. Dzięki temu, przyczynia się do głębszego zrozumienia istotnych aktorów i dynamiki dezinformacji, a także ich wpływu na społeczeństwo. Ta druga faza projektu jest finansowana z instrumentu „Łącząc Europę”. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 5 listopada 2020 r.