Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Konferencja Historyczna ,,Kontrofensywa nad Bugiem 1920″. Bitwa pod Terespolem (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 4 października 2020
, godz. 18:00
Zapraszamy na konferencję historyczną dotyczącą walk prowadzonych w 1920 roku z armią bolszewicką na naszych ziemiach, która odbędzie się w następną niedzielę 4 października w restauracji Galeria Smaków o 18:00.

Swoje referaty wygłoszą cenieni lokalni historycy i regionaliści: Wojciech Kobylarz, Przemysław Wróblewski oraz Wojciech Prokopiuk. Na finał wyświetlony zostanie film z niedawnej rekonstrukcji bitwy wyprodukowany przez Terespolskie Studio Filmowe.

MOK na realizację projektu pn ,,Konferencja Historyczna ,,Kontrofensywa nad Bugiem 1920. Bitwa pod Terespolem”, którego częścią jest konferencja historyczna otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Odbył się już warsztaty dla wolontariuszy-statystów, rekonstrukcja bitwy z 1920 a teraz kończymy konferencją.

Wojciech Stanisław Kobylarz – ur. w 1974 r. w Białej Podlaskiej, z wykształcenia historyk, z zawodu policjant. Pasjonuje się historią regionalną Południowego Podlasia, w tym historią i kulturą łowiectwa oraz policji. Autor kilkudziesięciu artykułów i książek. W 2013 roku założył i jest redaktorem naczelnym Bialskopodlaskiego Rocznika Łowieckiego. Publikuje na łamach „bialskiego rocznika”, w prasach lokalnych, oraz w kwartalniku „Echa Polesia” – czasopiśmie Polaków na Białorusi.

Temat na konferencję: Czyny bohaterskie żołnierzy Wojska Polskiego na przykładzie działań zbrojnych nad Bugiem w 1920 roku.
Przemysław Andrzej Wróblewski – ur. 1991r. Absolwent Historii na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, Od 2013 r. związany z muzeum Prochownia Terespol w Terespolu i Kołem Miłośników Fortyfikacji i Historii, od 2017 r. Brat Kurkowy. Od 2018 r. związany z Akademią Euro-Atlantycką SEA przy Business Centre Club. Kawaler Krzyża Zasługi z Mieczami Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich oraz Rycerskiego Orderu Świętego Kazimierza Królewicza. Autor licznych artykułów naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych na temat historii Terespola i okolic.

Temat: ,,Gen. Franciszek Krajowski życie i służba 1861-1932”.
Wojciech Prokopiuk – ur. w 1975 roku w Białej Podlaskiej. Absolwent Technikum Mechanicznego w Białej Podlaskiej. Do Terespola przeprowadził się z rodziną w 2005 roku. Z zamiłowania jest historykiem, filmowcem amatorem, scenarzystą oraz fotografem. Angażuje się w działalność społeczną Terespola. Prowadzi Terespolskie Studio Filmowe, które ma na koncie kilka produkcji. Obecnie jest na etapie tworzenia grupy rekonstrukcyjnej z okresu powstania warszawskiego oraz działalności podziemia niepodległościowego pierwszych lat PRL.
Temat: ,,Film wojenny w polskiej kinematografii”


materiał: MOK Terespol
tekst: Łukasz Pogorzelski MOK Terespol
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama