Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Sitnik: Igłą malowane (film) (galeria)

Pracownie Gminnego Ośrodka Kultury od dawna były w centrum uwagi mediów wojewódzkich, a od pewnego czasu także ogólnopolskich. Wszystko zaś za sprawą nietuzinkowych pomysłów i konkursów rozsławiających gminę. O Perkowicach, Hrudzie i Sitniku mówią dziś w całym kraju. Właśnie w Sitniku rozstrzygnięto 20 września 12. edycję konkursu „Igłą malowane”, na który wpłynęły prace z dziewięciu województw. Dodajmy prace wybitne, świadczące o wielkim kunszcie hafciarsko – koronkarskim uczestników. – Początkowo planowaliśmy rozstrzygnąć konkurs w kwietniu, jednak ze względu na pandemię koronawirusa przełożyliśmy uroczystość na wrzesień. Dzięki temu napłynęły dodatkowe prace zarówno dzieci do lat 15, jak i dorosłych. Jestem mile zaskoczona poziomem ich wykonania z użyciem różnych technik - mówi Agnieszka Borodijuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Na początek imprezy wystąpiła z piosenkami ludowymi grupa śpiewacza Sitniczanie, która działa nieprzerwanie od 41 lat i wciąż zaskakuje werwą oraz energią.

 

Plon konkursu jest imponujący. Wpłynęły 52 prace prezentowane w 4 kategoriach: haft płaski. haft krzyżykowy, koronka i biżuteria w hafcie lub koronce. Jak misternie zostały one wykonane można się było przekonać na wystawie otwartej w klubie kultury GOK w Sitniku. Nagrody wręczali laureatom; Adam Olesiejuk, zastępca wójta gminy, Agnieszka Sęczyk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy oraz wspomniana dyrektor Agnieszka Borodijuk. W młodszej kategorii wiekowej, reprezentowanej przez 13 dzieci (w tym także chłopców) pierwszą nagrodę zdobyła 15-letnia Wiktoria Derkacz z Łukowców, zaś drugą jej cztery lata młodsza siostra Nikola Derkacz. Pozostałą jedenastkę uhonorowano nagrodami pocieszenia.

W kategorii dorosłych wykonujących haft krzyżykowy (wyszywane krzyżykiem fantastycznie kolorowe obrazki) pierwsze miejsce zapewniła sobie Izabela Celińska z Białej Podlaskiej, drugą nagrodę uzyskała Maria Harwacka z Hruda, a trzecią Anna Ławnik ze Styrzyńca. Wyróżnienie przyznano Mariannie Kałdun z Kożanówki.

Wśród niepełnosprawnych hafciarek pierwszą nagrodę zdobyła Teresa Kruczyńska ze Złotowa.

W kategorii haft płaski pierwszą nagrodę uzyskała Ewa Daniluk z Białej Podlaskiej, drugą Teresa Janakowska, a trzecią Kamila Janakowska (obie ze Zduńskiej Woli). Wyróżnienia zdobyły trzy niepełnosprawne panie z DPS w Konstantynowie: Maria Chwedoruk, Marzena Borysiewicz i Regina Dąbrowska.

W kategorii prac koronkarskich (frywolitka, koronka szydełkowa i klockowa) zachwycały obrusy, serwetki, makatki i kompozycje przestrzenne. Z uwagi na wysoki kunszt wykonania na nagrodę specjalną zasłużyła wielokrotna uczestniczka tego konkursu Zofia Kaliszuk z Janowa Podlaskiego. Pierwsze miejsce zdobyła Irena Sapiejka z Sieradza. Dwie drugie nagrody uzyskały Małgorzata Niewiadomska i Elżbieta Koryńska (obie z Białej Podlaskiej). Trzecią nagrodę zdobyła Halina Birycka z Narewki, a wyróżnienia: Anna Adamiuk z Sitnika i Maria Sikorska z Bobowej.

W czwartej kategorii biżuteria w hafcie lub koronce najlepszą pracę przysłała Ilona Sikorska z Bobowej. Na wyróżnienia zasłużyły: Jolanta Surma ze Złotowa i Agnieszka Charko z Konstantynowa. Nagrodami były lampki z lupką sprzyjające hafciarkom. Młodsi uczestnicy otrzymali ozdobne koszyczki na nici i przybory do haftowania. 18 uczestniczek konkursu odebrało ozdobne dyplomy za udział. Spotkanie w klubie kultury zakończył poczęstunek ciastem i kawą.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Gminy w Białej Podlaskiej i Powiatu Bialskiego!

 

materiał: Gminny Ośrodek Kultury
tekst i zdjęcia: Istvan Grabowski
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama