Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Pogodna Jesień z Konstantynowa

Wizytówka kulturalna gminy to chyba najtrafniejsze określenie zespołu, który od 25 lat towarzyszy imprezom organizowanym w Konstantynowie. Pierwsze spotkanie seniorów, bo to oni od początku stanowią człon grupy, miało miejsce 8 lipca 1995 r.

Wzięli w nim udział:: Zdzisław Marczuk, Jadwiga Pruska, Helena Brojek, Cecylia Kordaczuk, Stanisława i Tadeusz Andruszkiewiczowie, Feliksa Kostusik, Feliksa i Stanisław Matoszukowie, Włodzimierz Niewęgłowski, Tadeusz Dudek i Danuta Rędaszka. Wszyscy dobrze się znali, przyjaźnili, niekiedy chodzili razem do szkoły, występowali w kapeli czy zespole KGW, śpiewali w chórze kościelnym.

To sprawiło, że postanowili występować razem. Na pierwszym spotkaniu ustalono nazwę zespołu Pogodna Jesień i ustalono, że czwartkowe spotkania odbywać się będą w GOK. Funkcja kierownika muzycznego i nauczyciela przypadła harmoniście i skrzypkowi Zdzisławowi Marczukowi, który prowadzi zespół do dziś.

Seniorzy narzucili sobie cel – występ na dożynkach wojewódzkich 3 września 1995 r. w Konstantynowie z pieśniami dożynkowymi. Danuta Rędaszka zaproponowała naukę pieśni „Seniorzy”, która wszystkim przypadła do gustu. W następnych latach była ona wykonywana wielokrotnie i stała się niejako hymnem zespołu.  

Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny i niemal z dnia na dzień Pogodna Jesień może przyjąć zaproszenie do występów na uroczystości o różnej tematyce. Występy poza gminą są traktowane jak wycieczka, a nie praca, chociaż wymagają sporego wysiłku.

W tym roku przypada 25 lat działalności Pogodnej Jesieni. Wielokrotnie zmieniał się jej skład. Bardzo krótko występowała Stanisława Andruszkiewicz. Z żalem odeszła Danuta Rędaszka po zmianie miejsca zamieszkania. W 2003 r.  odeszli: Halina Wasiuk, Helena Brojek oraz Tadeusz Dudek. W 2004 r., po śmierci męża, zawiesiła swoje uczestnictwo Zdzisława Rypina. Przez kilka lat członkami zespołu byli: Dorota Andruszkiewicz, Barbara Misiewicz, Maria Nitychoruk. Obecnie choroba i inne przeciwności losu uniemożliwiają udział w próbach: Teresie Januszek, Cecylii Kordaczuk, Mirosławowi Szwaderowi i Włodzimierzowi Niewęgłowskiemu. Teraz w innym, „Niebiańskim chórze” śpiewają: Stanisława Andruszkiewicz, Tadeusz Dudek, Helena Brojek, Zdzisława Rypina, Jadwiga Pruska, Teresa Januszek, Feliksa i Stanisław Matoszukowie.

Aktualny skład zespołu to: Feliksa Kostusik, Grażyna Kowaluk, Danuta Wereszko, Danuta Garbowicz, Teresa Warowna, Anastazja Przybysławska, Bożena Rogoźnicka, Helena Sawczuk i Zdzisław Marczuk.  

Przez ćwierć wieku zespół wniósł wiele do promocji i animacji lokalnej kultury gminy Konstantynów. Na potrzeby występów śpiewacy wyszukali wiele pieśni ludowych i patriotycznych, których część jest zarejestrowana i znajduje się w zbiorach Gminnego Centrum Kultury.  Na podkreślenie zasługują repertuar liczący blisko 300 pieśni i ogromny zapał członkiń zespołu. Ich dorobek wokalny dokumentują dwie płyty.

Pierwsza, wydana w 2010 roku, zawierała opracowania popularnych kolęd. Druga zatytułowana „Leć głosie po rosie” ukazała się w tym roku z pieśniami ludowymi, wykonywanymi przez zespół, na co dzień. Choć śpiewacy sprawdzili się w różnym repertuarze (kolędy, pieśni maryjne, religijne, wojskowe i patriotyczne), wysoko cenią dwukrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2006 i 2012 r.). Takim wyczynem mogą pochwalić się nieliczni w powiecie, bo konkurencja w kolejnych etapach przeglądu jest ogromna. Spośród 148 dyplomów i 33 dokumentów zgromadzonych przez Gminne Centrum Kultury na temat Pogodnej Jesieni jest i taki, który stanowi podziękowanie za twórczy wkład w rozwój i promocję kultury podlaskiej.

Zespół posiada także dyplom i medal za trud i zaangażowanie podejmowane dla dobra naszej społeczności z okazji XX-lecia odrodzonych samorządów oraz dyplom za wkład w kultywowanie i popularyzację pięknej, ludowej tradycji podlaskiej wsi oraz promocję powiatu bialskiego.

 

 

 

 

tekst / zdjęcia: Istvan Grabowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama