Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Już niedługo, wały w Parku Radziwiłłowskim zrobią się zielone! (galeria)

Rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Zamkowo–Parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej to inwestycja planowana do wsparcia ze środków EFRR. Prace w parku wykonuje bialska firma Bial-Bud. Obecnie prowadzone są prace polegające na wyrównaniu skarp ziemią, założeniu biowłókniny oraz zasianiu trawy. Przez zimę nie można było tego zrobić ponieważ fortyfikacja "pracowała" - czytaj - "osiadała", czekano do czasu prawidłowego zagęszczenia się fortyfikacji ziemnych.

Rewaloryzacja i modernizacja prowadzona u Radziwiłłów to najważniejsze obecnie prowadzone w Białej Podlaskiej zadanie z zakresu Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego – Ochrona Zabytków i Opieka nad Zabytkami.

Pieniądze z budżetu miasta wsparte środkami EFRR w ramach działania 7.1 RPO WL 2014 -2020 w ramach Strategicznych Inwestycji Terytorialnych pozwoliły na zrealizowanie już a i dokończenie planowanych jeszcze, bardzo szeroko zakrojonych prac w kompleksie przy Warszawskiej i Zamkowej.

Prace dotyczą m.in. robót budowlanych i konserwatorskich zabytkowego zespołu zamkowego – dawnej rezydencji Radziwiłłów. Przeprowadzono roboty zewnętrzne i wewnętrzne budynków, modernizację i przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego, zakupiono wyposażenie na potrzeby działalności Muzeum Południowego Podlasia.

Na całe zadanie zaplanowano prawie 24 mln 560 tys zł, w tym prawie 14 mln 957 tys zł z budżetu środków europejskich, ok. 1 mln 267 tys zł z budżetu państwa, oraz ponad 8 mln 336 tys zł ze środków miasta.

W bieżącym – 2020 roku – realizacja zadań dobiega końca. Widać to też i po środkach zaplanowanych na tegoroczne wydatki, z całości ogromnej kwoty to jedynie nieco ponad 402 tys zł, w tym ponad 329 tys zł z budżetu środków europejskich, nieco ponad 37 tys zł z budżetu państwa oraz ok. 35 i pół tys zł z budżetu gminy miejskiej.

Warto dodać, że i ile kończy się obecny duży projekt rewaloryzacji i modernizacji, równocześnie trwa ciągła dygitalizacja zbiorów Muzeum Południowego Podlasia a także – co być może równie istotne jak nie najważniejsze ze strony udogodnień dla odwiedzających park – trwają prace projektowe i wykup terenów pod przyszłą budowę dużego parkingu od strony Bramy Koszarnej i ulicy Kusocińskiego.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama