Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

„Polski śpiew” na organach Piotra Arseniuka (film)(galeria)

Koncert promujący debiutancką, solową płytę młodego bialskiego organisty Piotra Arseniuka miał miejsce w sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej 23 lutego 2020 roku. Miłośnicy muzyki organowej wysłuchali utworów Nowowiejskiego, Surzyńskiego. ""Polski śpiew" został wzbogacony przez muzyka o jedną kompozycję J.S. Bacha.

Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk rozumiejąc potrzebę promowania i wspierania młodych talentów oraz prezentowania mieszkańcom miasta dokonań bialskich, uzdolnionych artystów zorganizował ten koncert – wprowadziła oczekujących na występ artysty Edyta Tyszkiewicz, wiceprezes stowarzyszenia Przez Pryzmat – Piotr Arseniuk kształtował swój gust muzyczny w tym kościele śpiewając w Scholi Cantorum Misericordis Christi. Kiedy miał 16 lat dr Piotr Karwowski zaproponował mu akompaniowanie chórowi. Tak zaczęła się jego przygoda z organami. Wcześniej jednak, w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na syntezatorze w klubie kultury Piast pod okiem wychowawcy wielu bialskich talentów – Ireneusza Parafiniuka.

Piotr Arseniuk obecnie jest uczniem PSM II st. im J. Elsnera w Warszawie w klasie organów. Studiuje także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, również w klasie organów dr. hab. Bartosza Jakubczaka. Oprócz tego studiuje na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

„Cantio polonica” z łacińskiego oznacza „Polski śpiew”. Cały album zawiera się całkowicie w obszarze literatury organowej jakim jest twórczość kompozytorów polskich. Dwie płyty, w sumie ponad półtorej godziny muzyki – opowiada o wydaniu młody organista. Dodaje, że do płyt załączona jest opracowana przez niego książeczka w języku polskim i angielskim z informacjami o utworach i kompozytorach – Jestem przekonany, że dobry słuchacz to jest słuchacz świadomy, dlatego myślę, że to podniesie wartość albumu i ułatwi pełny odbiór.

Uczestniczył w wielu koncertach w naszej Ojczyźnie i poza granicami. Śpiewał na Jasnej Górze podczas Światowych Dni Młodzieży w obecności ojca świętego Franciszka. Trudno zliczyć wszystkie okoliczności w których akompaniował i posługiwał Pan Piotr Arseniuk – wyszczególnił występy bialskiego muzyka gospodarz koncertu ks. Jacek Owsianka, proboszcz Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama