Janez Lenarčič, komisarz ds. zarządzania kryzysowego i europejski koordynator ds. reagowania kryzysowego, powiedział: – W obliczu ponad 2600 ofiar śmiertelnych jedyną opcją jest przygotowanie się na wszystkie ewentualności. Nasz nowy pakiet pomocy będzie wspierał Światową Organizację Zdrowia, a ukierunkowane finansowanie ma zapewnić pomoc państwom o słabszych systemach opieki zdrowotnej. Naszym celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii na poziomie globalnym.
Wsparcie dla państw członkowskich
W związku z rozwojem sytuacji we Włoszech Komisja zwiększa wsparcie dla państw członkowskich w kontekście prowadzonych obecnie działań w zakresie gotowości oraz planowania awaryjnego i w sytuacjach wyjątkowych.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, skomentowała: – Z uwagi na szybko zmieniającą się sytuację jesteśmy gotowi zwiększyć naszą pomoc. W tym kontekście eksperci z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Światowej Organizacji Zdrowia wspólnie udadzą się w tym tygodniu do Włoch w celu wsparcia tamtejszych władz.
Kontekst
Nowe unijne środki finansowe pomogą w wykrywaniu i diagnozowaniu choroby, w opiece nad osobami zarażonymi oraz w zapobieganiu dalszemu przenoszeniu się wirusa COVID-19 w tym krytycznym momencie.
Z pakietu pomocy w wysokości 232 mln euro:
- 114 mln euro wesprze działania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w szczególności jej globalny plan gotowości i reagowania. Ma on na celu zwiększenie gotowości na wypadek sytuacji wyjątkowej w zakresie zdrowia publicznego oraz działania w zakresie reagowania kryzysowego w państwach o słabych systemach opieki zdrowotnej i ograniczonej odporności. Część tego finansowania zależy od zgody władz budżetowych UE.
- 15 mln euro planuje się przeznaczyć na działania w Afryce, w tym dla Instytutu Pasteura w Dakarze (Senegal), na wsparcie szybkiego diagnozowania i nadzoru epidemiologicznego.
- 100 mln euro zostanie przeznaczone na pilnie potrzebne badania naukowe związane z diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem, w tym 90 mln euro na inicjatywę w zakresie leków innowacyjnych, owoc partnerstwa między UE a przemysłem farmaceutycznym. *
- 3 mln euro przekazano Unijnemu Mechanizmowi Ochrony Ludności na sfinansowanie repatriacji obywateli UE z Wuhan (Chiny).