Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

„W imię Boże”. Spektakl w 146 rocznicę męczeństwa Unitów Drelowskich

17 stycznia w 146 rocznicę męczeństwa Unitów Drelowskich uczniowie i absolwenci drelowskiej szkoły przedstawili spektakl "W imię Boże" - historię unickiego skazańca Ignacego Daniluka.

W ubiegłym roku szkolnym przekazano naszej szkole imię Unitów Drelowskich, bo do tej pory to zaszczytne imię nosiło Gimnazjum. Przez siedemnaście lat gimnazjum przygotowywało spektakle więc podjęliśmy się przygotowania takiej sztuki, a dodatkowo Pani Ewa Strok, która zawsze się tym zajmowała, odeszła na emeryturę i takim zaszczytem zostałam obdarzona, żeby zmierzyć się ze scenariuszem. – relacjonuje Katarzyna Polewska, autorka scenariusza tegorocznej sztuki – To ogrom pracy, mnóstwo czasu na napisanie scenariusza. (…) W castingu wybraliśmy grupę i co tydzień robiliśmy próby w piątki po dwie godziny. – Pani Katarzyna jednak mogła liczyć na pomoc – Udało nam się zorganizować warsztaty z zawodowymi aktorami, Bożeną i Jackiem Dragunami, i oni właśnie zajęli się reżyserią tego spektaklu. Pracowałam już pod ich kierunkiem.

Spektakl został nagrodzony owacjami na stojąco. Chyba bardzo się podobało, cieszę się bardzo. Powtarzamy ten spektakl w niedzielę. W tamtym roku też przygotowywałam sztukę lecz w oparciu o scenariusz Pani Ewy. Też mnóstwo osób się pojawiło, ale także jeździliśmy ten spektakl pokazywać. W Lublinie w Ratuszu, w Wohyniu, w Romanowie w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego… W tym roku myślę, że również wyruszymy w turnee. – zapowiedziała Pani Katarzyna.

 

Chciałam serdecznie podziękować Państwu za przybycie, za Waszą obecność. Wielu z Państwa co roku gości w naszym Gminnym Centrum Kultury. Bardzo się cieszymy, że co roku chcecie nas oglądać, i że są to osoby tutejsze z Drelowa, sąsiedzi, rodzice ale i spoza gminy, bo aż z Lublina ludzie do nas przyjeżdżają na nasze spektakle. – powiedziała Dorota Sawczuk, dyrektor szkoły – Jestmy dumni z uczniów i absolwentów. Od października poświęcali swój wolny czas, w każdy piątek zamiast przebywać w domu spotykaliście się tutaj aby ćwiczyć te kwestie, aby być również ze sobą.

 

Biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda wyraził również swoją wdzięczność – Bardzo dziękujemy za to, że każdego roku wspominając naszych przodków, możemy jednocześnie poprzez prezentowane tu już od 18 lat sztuki ponownie doświadczyć i przeżyć wydarzenia, które miały kiedyś miejsce. To nas wszystkich ubogaca mimo, że są to historie trudne. Odczuwamy ten ból i niepokój podczas oglądania, ale jednak pozostawiają w nas to dobro i zwracają uwagę na to co jest ważne.

 

Dziękuję przed wszystkim Wam – Seniorzy Drelowa i okolic, bo to Wy przekazujecie te historie, bo to Wasi dziadowie przekazywali je Wam. Dzisiejszy spektakl jest pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. W sercach każdego z nas rysuje się przyszłość. Dzięki takim wartościom, o których Jego Ekscelencja wspominał – wiara, nadzieja, miłość i patriotyzm – będziemy ludźmi wartościowymi.Małgorzata Kiec, Kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej.

 

Wytrwać w wierze Ojców. Dla unitów, dla naszych bohaterów to było oczywiste, dla nas też powinno być. Taki spektakl, dzisiejsze uroczystości pozwalają nam wytrwać i pomagają nam wytrwać w tym wytrwać, a gminę naszą, naszą lokalna społeczność budujemy własnie pod tym znakiem. – powiedział Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów – Myślę, że Bóg który jest tak samo prawosławny, unicki jak i katolicki nad nami czuwa i ta historia tych złych emocji i tragedii jest za nami. Teraz, dzięki temu, że w wierze nasi ojcowie wytrwali dali wspaniały przykład i możemy się cieszyć wolną niepodległą Ojczyzną.

 

Staramy się w Drelowie wychwycić wszystko to co dobre dla tej historii. – podsumował Franciszek Jerzy Stefaniuk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej – Ludzie na ogół są dobrzy i chcą dobra.  (…) i zawsze tak bywało, że gdzie ludzie wzajemnie się darzyli życzliwością, dobrze było żyć.

 

Ewa Strok, dotychczasowa organizatorka corocznych spotkań poświęconych unitom, zwróciła się do uczniów – Jesteście cudownymi aktorami! (…) Myślę, że w dobre ręce przekazałam to dziedzictwo unickie, jestem przekonana. Cieszę się i widzę, że jest jak być powinno: jest siedemnasty stycznia, jest w Drelowie pięknie, Unici są wśród nas.

 

Głos zabrał również gość z Lublina – Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica” – Muszę stwierdzić, że do tej pory problematyka unitów kojarzyła mi się li tylko z Pratulinem, także Drelów dla mnie jest odkryciem. No i sama kwestia daty (…) dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że 17 stycznia będzie mi się kojarzył z uroczystościami w Drelowie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama