Reklama

Reklama

Reklama video

Porosiuki: Nowy sołtys na trudne czasy cięcia miejscowości (film) (zdjęcia)

Porosiuki dziś to inny świat w stosunku do tego co było jeszcze dwadzieścia czy piętnaście lat temu. Tereny zyskały na atrakcyjności. Podwoiła się ilość zabudowy, powstają nowe osiedla. Poprawiono znacznie możliwości komunikacyjne. Droga jest przez całą wieś. Kolej wyremontowała przystanek. Gmina zabezpieczyła komunikację podmiejską, do miejscowości zajeżdża linia A bialskiego MZK.

Każdy kto chciał i kto chce ma u siebie wodę z gminnego wodociągu. Ilość mieszkańców także poszybowała w górę, podwoiła się, obecnie zameldowaniem w Porosiukach może pochwalić się już ok. pół tysiąca osób. Niby wszystko ok. Jest tylko jeden mały szkopuł…. bez nowych granic miejscowości narastać będzie bałagan w numeracji domów. Już dziś brakuje nie tylko liczb ale i liter alfabetu aby geodezyjnie oznaczyć powstające budynki.

film

Adam Pietruczuk, Rafał Miszkiniuk, Wojciech Kostyra, ci trzej panowie stanęli do wyborów sołtysa w Porosiukach. Ponad połowę głosów oddano podczas wyborów w Porosiukach na Adama Pietruczuka i to on jest nowym sołtysem miejscowości. Wybrano też nową Radę Sołecką, znaleźli się w niej dwaj kandydaci na sołtysa – Rafał Miszkiniuk i Wojciech Kostyra oraz kobieta Ewelina Charewicz.

Jestem za tym, aby jak najwięcej udzielać się w życiu wioski i na rzecz mieszkańców. Próbowaliśmy już swoich sił podczas utworzenia boiska, teraz myślę, że będzie łatwiej kontynuować pomysł i rozwinąć go. Liczę na dobrą znajomość i zrozumienie z radnym Marcinem Onisiewiczem oraz z Konradem Gąsiorowskim pracownikiem Urzędu Gminy. Myślę, że wspólnie dużo zdziałamy. Jestem za tym aby Porosiuki się rozwijały. Nie tylko te rdzenne, czyli wioska przy przystanku kolejowym ale i te tereny gdzie powstają osiedla. Mobilizować będziemy Urząd Gminy do budowy drogi przy Osiedlu Olin w kierunku na Styrzyniec. W tym roku nie będzie to jeszcze możliwe, budowana będzie droga na Jaźwiny, to też dobrze. Nie wszystko na raz. Ja to rozumiem. – mówi sołtys Adam Pietruczuk.

Jestem przeciwny zmianie granic administracyjnych Porosiuk. To drugi, ważny punkt zebrania sołeckiego. Rozmawiamy z mieszkańcami. Ludzie nie chcą zmian. Dziś są mieszkańcami Porosiuk, jutro mogą być mieszkańcami Sławacinka Nowego lub Sławacinka Starego. Nie wiem jak zapatrują się na ten problem przyjezdni, ci co zamieszkali od niedawna w nowych domach i na nowych osiedlach. Myślę jednak, że powinno zostać tak jak jest. Przyznaję jednak, że komedia dzieje się w przyznawaniu numeracji domów. Na przykład przy numerze „16” kolejnym jest numer „69 ob”. Przeciwny jednak jestem rozbiorze Porosiuk. Przecież to za mieszkańcem idą pieniądze. Martwimy się o Fundusz Sołecki który jeśli zmniejszy się ilość mieszkańców, będzie ucięty proporcjonalnie. To za mieszkańcem idą podatki. Mniej mieszkańców to mniej pieniędzy na rozwój miejscowości. Martwię się też o koszta jakimi obarczeni zostaną podczas procesu zmiany zameldowania sami mieszkańcy, na pewno bez tego się nie obejdzie. – dodaje sołtys Pietruczuk.

Marcin Onisiewicz, radny Rady Gminy Biała Podlaska: – Mieszkańcy miejscowości nie wyrazili chęci do zmian granic sołectwa Porosiuki. Nie było to społecznie uzasadnione, dzielenie Porosiuk na korzyść innych miejscowości. Nie chcemy oddawać naszych terenów inwestycyjnych. Nie oszukujmy się, Porosiuki mogą się rozbudowywać tylko na północ, w kierunku trasy E-30. Mam nadzieję, że Rada Gminy oraz Wójt uszanują wolę mieszkańców. Będziemy jednak myśleć nad rozwiązaniem problemu jakim stała się problematyczna numeracja nieruchomości. Jestem radnym z Porosiuk i sam mam problemy z dotarciem z informacjami czy z konsultacją do mieszkańców za E-30, Porosiuku rozciągają się przecież aż pod Sitnik. Logiczne jest więc i tu zgodzilibyśmy się aby ten obszar przyłączyć do Sławacinka. Natomiast mamy pomysł na konsolidację naszych terenów poprzez budowę chodnika, oświetlenia przy drodze głównej. Chcemy w pierwszej kolejności poszukać pieniędzy na projekt a w przyszłych budżetach zabezpieczyć fundusze na jego realizację. Chodnik i oświetlenie powstałoby na odcinku od skrzyżowania przy Osiedlu Olin w kierunku na wieś Porosiuki i przystanek kolejowy. Byłoby to połączenie osiedli ze starszą częścią miejscowości a przy okazji poprawa bezpieczeństwa i uporządkowanie terenu z poprawą estetyki. Skrzyżowanie dróg przy Osiedlu Olin na Sławacinek Stary, Sławacinek Nowy, Porosiuki i Styrzyniec wymaga już też tego rodzaju inwestycji. Wzrasta ruch samochodowy ale i rowerzystów czy też pieszych, oświetlenie poprawiłoby znacznie sytuację w tym rejonie.

Waldemar Daniluk, kierownik Referatu Rolnictwa Urzędu Gminy w Białej Podlaskiej.: – Zmiany obrębów granic geodezyjnych planujemy w miejscowościach Sławacinek Stary, Sławacinek Nowy i Porosiuki. Coraz bardziej skomplikowana staje się sytuacja z przydziałem numeracji nowych powstających w tych miejscowościach budynków. Bez wprowadzenia nazw ulic nie da się już tego w dłuższym okresie czasu prowadzić. Natomiast wprowadzenie nazw ulic byłoby sensowne, gdybyśmy zmienili obręby geodezyjne wspomnianych miejscowości. Na zebraniu mieszkańcy Porosiuk wyrazili ostry sprzeciw proponowanym przez Urząd Gminy zmianom. Czekamy na ankiety od mieszkańców. Będziemy je analizowali. Zobaczymy na ile bezkonfliktowo uda się nam te zmiany wprowadzić. Praca dotycząca zmian obrębów granic przy akceptacji mieszkańców nie trwałaby dłużej jak jeden rok. W tegorocznym budżecie Gmina Biała Podlaska zabezpieczyła na ten cel 100 tysięcy złotych. Pokryje to większość kosztów związanych z dokumentacją planistyczną, geodezyjną, notarialną i administracyjną. Nie chcemy jej jednak robić administracyjnie, narzucając cokolwiek mieszkańcom.

Po ewentualnej zmianie granic Porosiuki straciłyby na rzecz sąsiednich miejscowości około połowę swojego obszaru i około 150 zamieszkałych na nim osób. Osoby te, w większości, już dziś posiadają zameldowanie w Sławacinku Nowym lub też w Sławacinku Starym. Fundusz Sołecki Porosiuk na rok 2019 to 26 tys 708 zł. W całości został podczas zebrania Rady Sołeckiej przeznaczony na zakup urządzeń i budowę placu zabaw przy świetlicy w „starych” Porosiukach. Po zmianie granic, Fundusz Sołecki zostałby zmniejszony o ok. 6 – 8 tysięcy złotych. Zmniejszyłby się jednak i obszar którym pieniądze te służyłyby do rozwoju lokalnej społeczności.

Obecne granice miejscowości Porosiuku, Sławacinek Stary i Sławacinek Nowy

Gminę Biała Podlaska już cięto
W Polsce w ciągu roku, podobne zmiany granic miejscowości czy też gmin i miast zatwierdza Rada Ministrów. Zmian granic administracyjnych odbywa się kilka do kilkunastu rocznie. W Białej Podlaskiej Gminie i Białej Podlaskiej Mieście miało to miejsce ostatnio w roku 1975 gdy w granice miasta gmina oddała Sielczyk i Białkę. Jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, tuż po II wojnie Biała Podlaska zyskała Sidorki. W roku 1928 w obszar miasta włączono grunta Sławacinka Starego na których znajdował się m.in. folwark, teren szpitala Św. Karola Boromeusza oraz teren zamku Radziwiłłowskiego, również grunta tak zwane „Kołychawa”, grunta tak zwane „Klin”, resztę obszaru „Zofii lasu” oraz miejscowość „Odpadki” – cały teren należał wtedy do Gminy Sitnik.

W tym momencie nie chodzi o rozszerzenie granic miasta. Choć w niedalekiej perspektywie staje się to celowe i konieczne. Już kilkanaście lat temu mowa była o włączeniu w granice miasta Sławacinka Starego. Temat może powrócić w ciągu najbliższych 10 – 15 lat w momencie gdy kończyć będą się tereny pod budownictwo i rozwój Białej Podlaskiej. Wtedy to oprócz Sławacinka Starego jako obszary strategiczne i umożliwiające dalszy rozwój miasta mogą się pojawić również takie miejscowości jak Czosnówka, Grabanów czy Rakowiska i Wólka Plebańska. Na dziś dzień nikt nie pracuje nad takimi i podobnymi projektami.

Wracając do problemu z jakim mierzy się tylko i wyłącznie sama Gmina Biała Podlaska oraz mieszkańcy Porosiuk, Sławacinka Starego i Sławacinka Nowego to zmiany granic miejscowości są najlepszym już w tym wypadku rozwiązaniem. W przyszłości miejscowości te i tak wchłonie rozwijające się miasto. Fundusze Sołeckie niewiele tu zmienią a zamienią się przedsięwzięciami realizowanymi z Budżetu Obywatelskiego. To jednak nie prędko. Upłynie zapewne kilka pokoleń. Tymczasem sprawa jest paląca.

Urząd Gminy Biała Podlaska przespał trochę sprawę. Boom na działki i inwestycje wokół miasta nie rozpoczął się z dnia na dzień. To proces wieloletni z nasileniem oczywiście lat ostatnich. Problem będzie narastać, nie widać zmniejszenia się zainteresowania mieszkania pod miastem a tym bardziej w rejonie Sławacinków czy Porosiuk. Co może teraz zrobić Gmina?
To co robi. Ma pomysł i podeszła do jego realizacji. Spotkania, konsultacje, ankiety, informowanie mieszkańców o planowanych zmianach. Można przypuszczać, że działania takie podejmowane były już od jakiegoś czasu, bądź też sami mieszkańcy – fizycznie budujący swoje domy w Porosiukach, meldują się na adresach Sławacinka Starego i Sławacinka Nowego. Już jest spora grupa osób mieszkających w Porosiukach ale będących równocześnie mieszkańcami Sławacinków.

Albo bałagan w numeracji budynków w Porosiukach będzie narastał? Albo uda się wynegocjować z mieszkańcami wyjście z tego galimatiasu. Gmina Biała Podlaska w ramach dobrej woli, wynagrodzenia czy odszkodowania – jak zwał tak zwał – mogłaby mieszkańcom Porosiuk, którzy jednak tracą jako sołectwo, zaproponować dodatkowe, gwarantowane i tylko Porosiukom przyznane fundusze. Tak dzieje się zresztą w Polsce. Przykład Zielonej Góry. Tam zlikwidowano całą Gminę Zielona Góra – włączając tereny administracyjnie w obszar Miasta Zielona Góra. Decyzję tą nagrodziły władze centralne przeznaczając w ramach konsolidacji obszaru dodatkowe 100 milionów złotych pod potrzeby realizacji inwestycji strukturalnych. Nie mówiąc już o oszczędnościach na administracji jakie da się twardo wyliczyć poprzez likwidację Urzędu Gminy Zielona Góra. Podobna fuzja w przypadku samorządów Białej Podlaskiej miasta i gminy nie jest obecnie przedmiotem najśmielszych nawet rozmów.

Gmina Biała Podlaska przyznając Porosiukom w ramach rekompensaty przykładowo po 100 czy 300 tys zł rocznie, przez okres 10 lat, umożliwiłaby na przykład realizację kilku oczekiwanych a wzmacniających sołectwo inwestycji. Można by na przykład wybudować w całej miejscowości sieć kanalizacyjną. Można byłoby wyremontować drogi i zbudować chodniki i oświetlenie tak zarówno w rdzennej wiosce jak i na osiedlach powstających na gruntach sołectwa. Kolejna rzecz to budowa łącznika Porosiuki – Jażwiny – Biała Podlaska przez ulicę Sokulską. Jeszcze inny pomysł to budowa szlaków pieszych, rowerowych poprzez tereny leśne ułatwiając w ten sposób komunikację z Białą Podlaską i osiedlem Słoneczne Wzgórze czy Kołychawa. W ciągu tych kilku lat mogłyby powstać inwestycje na które mieszkańcy Porosiuk czekaliby jeszcze długo. Inny sposób to ulokowanie w Porosiukach filii Klubu Kultury jeśli już nie powołanie do życia zupełnie nowej jednostki tylko pod potrzeby mieszkańców. Do tego filia biblioteki czy pomysł na inną instytucję stymulującą rozwój Porosiuk i podnoszącą ich rangę. Jakie rozwiązanie wybierze Gmina i na jakie zdecydują się mieszkańcy Porosiuk? Pokaże czas.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska gmina / Porosiuki
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama