Tytuł „Dobre, bo Bialskie” w formie statuetki jest najwyższym powiatowym wyróżnieniem o charakterze honorowym. Wyróżnienie to nadawane jest przedsiębiorstwom, instytucjom państwowym i samorządowym, osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom społecznym i zawodowym oraz innym podmiotom, które całokształtem działalności w znaczący sposób przyczyniły się do gospodarczego lub społecznego rozwoju powiatu lub jego promocji, stwarzając wzorce dla innych firm, skutecznie konkurując na rynku osiągają coraz lepsze wyniki, prowadzą działalność społeczną lub charytatywną, wspierają środowiska lokalne lub przyczyniają się do popularyzowania osiągnięć powiatu bialskiego i zachowania zasobów dziedzictwa kulturowego.
– Dzisiejszy wieczór jest czasem, w którym możemy wspólnie celebrować sukcesy naszych lokalnych bohaterów, docenić instytucje i osoby, które swoją pracą i zaangażowaniem czynią nasz powiat miejscem wyjątkowym dla nas wszystkich – mówił tego dnia starosta bialski Mariusz Filipiuk. – Państwa działalność jest wzorem do naśladowania i inspiracją dla nas wszystkich. Dzięki waszej pasji i determinacji promujecie to, co najlepsze w naszym regionie. Wasze osiągnięcia są powodem do dumy dla całej naszej społeczności.
Laureatami tegorocznej statuetki „Dobre, bo Bialskie” zostali:
– Placówka Straży Granicznej w Terespolu im. Korpusu Ochrony Pogranicza „Polesie”
PSG w Terespolu ochrania granicę rzeczną z Republiką Białorusi o dł. 28 770m. Terytorialny zasięg placówki obejmuje gminy Terespol i Zalesie. Od 10 lutego 2023 r. przejście graniczne PSG w Terespolu to jedyne działające przejście graniczne z Republiką Białorusi w Polsce. Głównymi zadaniami są: ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego, rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw, zapewnienie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a w strefie nadgranicznej przeprowadzanie kontroli legalności wykonywanych prac przez cudzoziemców. Poza swoją działalnością PSG w Terespolu mocno angażuje się przy współpracy z powiatem bialskim w wielu inicjatywach, m.in. pomaga przy organizacji wycieczek szkolnych z terenu powiatu.
– GreenWin Sp. z o.o.
GreenWin to firma, która łączy pasję do nowoczesnych technologii z dbałością o środowisko, zajmuje się odnawialnymi źródłami energii. Ich celem jest dostarczenie klientom najlepszych rozwiązań energetycznych, które obniżają koszty i przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i zmniejszania śladu węglowego. Firma wspiera lokalną społeczność oferując mieszkańcom powiatu bialskiego możliwość pracy w ich branży, proponuje staże i szkolenia dla młodych ludzi. Firma angażuje się w akcje edukacyjne promując świadomość ekologiczną i zachęcając mieszkańców do korzystania z odnawialnych źródeł energii. GreenWin jest przykładem firmy, która nie tylko dba o zysk, ale także o dobro społeczne. Wspiera lokalne inicjatywy charytatywne angażując się w projekty na rzecz dzieci, seniorów oraz osób w trudnej sytuacji życiowej.
– Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.
To firma działająca na polskim rynku przedsiębiorców w branży transportu i logistyki ponad 70 lat. Jest jedną z najbardziej wyspecjalizowanych firm tego sektora. Firma prowadzi swoją działalność również na terenie powiatu bialskiego. Od 15 lat posiada swoje biuro w Małaszewiczach oraz magazyn z placem składowym w Terespolu, w którym zatrudnia 17 osób. Firma daje zatrudnienie młodym absolwentom z Zespołu Szkół im. Wł. Reymonta w Małaszewiczach. Otrzymała szereg nagród: nagroda od Rzeczpospolitej, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej „Bursztynowa Kaczka”. Została również uhonorowana nagrodą IBJ Award podczas gali w Londynie.
– Frykasy z Kodnia – Paulina Pietrusik
Frykasy z Kodnia promują kuchnię regionalną przez produkty tradycyjne i lokalne oraz popularyzują turystykę kulinarną w powiecie bialskim i gminie Kodeń. Firma działa od 2017 roku. Stara się uchronić od zapomnienia i odtwarzać dawne przepisy, umiejętności i nawyki kulinarne przekazane przez starsze pokolenie mieszkańców. Ich pasją i miłością jest przekazywanie kodeńskich historii następnym pokoleniom. Posiadają liczne wyróżnienia w konkursach na potrawy lokalne, Najlepsze Smaki Lubelszczyzny czy wpisy na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Z ich inicjatywy została odtworzona postać kodeńskiej Panny Apteczkowej, która dawniej wytwarzała ziołowe herbaty, syropy, miodki, nalewki, czy konfitury. Ponadto firma organizuje warsztaty dla dzieci, szkół, domów pomocy społecznej, klubów seniora, kół gospodyń i studentów z terenu powiatu bialskiego i nie tylko. W 2024 r. nagrodzona statuetką „Rolnik z Lubelskiego 2024” w kategorii producent- przetwórca.
– Edyta Wojtasińska – dyrektor Domu Rodzinnego w Żabcach
Edyta Wojtasińska od 1997 r. zajmuje się pieczą zastępczą na terenie powiatu bialskiego, a od 2001 r. prowadzi Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą typu rodzinnego w Żabcach. W tym czasie wraz z mężem przyjęła pod swoją opiekę i otoczyła troską ponad 40 dzieci, z których część już zdobyła wykształcenie, usamodzielniła się i założyła własne rodziny. Ponadto, celem działalności pani Wojtasińskiej jest szerzenie świadomości o rodzicielstwie zastępczym. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie wsparcia dziecka z doświadczeniem traumy, skierowane zarówno do opiekunów zastępczych, jak i osób pracujących na rzecz dziecka i rodziny. Szuka skutecznych metod pracy z dzieckiem po trudnych doświadczeniach. Jest specjalistą – diagnostą Płodowego Zespołu poalkoholowego (FAS), jak również teologiem, psychopedagogiem i terapeutą dzieci i młodzieży. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Jedno Serce”, które swoją działalnością obejmuje teren całego kraju. Stowarzyszenie to w ramach współpracy z Powiatem Bialskim prowadzi dwa Rodzinne Domy Dziecka w Bohukałach oraz specjalistyczne poradnictwo dla rodzin i dzieci pochodzących z terenu powiatu. Współzałożycielka Centrum Wsparcia Rodzin „Lighthouse” w Białej Podlaskiej, niosącego wsparcie i zrzeszającego ponad 56 rodzin zastępczych i adopcyjnych, w tym pochodzących z terenu Powiatu Bialskiego.
Medale „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” otrzymali:
– Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel – Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski
– Piotr Dawidziuk – Biuro Projektów i Wycen Majątkowych MDM Piotr Dawidziuk
„Biblioteka Roku Powiatu Bialskiego” – Gminna Biblioteka Publiczna w Kodniu
Biblioteka, która została nagrodzona, przeszła wielką metamorfozę, została bowiem przeniesiona do nowej przestronnej siedziby. Zajmuje obecnie powierzchnię 300 m², wykorzystaną na funkcjonalne i wygodne wyeksponowanie zbiorów, a także na działania kulturalne. Poszerzono ofertę biblioteki o działania skierowane do młodzieży i osób dorosłych, spotkania autorskie i wystawy, a także zainicjowano cotygodniowe spotkania w bibliotece dla osób z niepełnosprawnościami. W nowych przestrzeniach znalazły swoje miejsce klub seniora oraz zespół śpiewaczy „Kodenianki”.
Więcej o wyróżnieniu:
Biblioteka w Kodniu nagrodzona tytułem Biblioteki Roku 2024 Powiatu Bialskiego <<==>> LINK
„Gmina – Lider Samorządności” – Gmina Konstantynów
Order od Podlasko-Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego – starosta bialski Mariusz Filipiuk
Tego również dnia zgromadzeni świętowali wspólnie pierwszą rocznicę nadania praw miejskich Miastu Piszczac. Spotkanie było też okazją do do podsumowania 20-lecia współpracy z zaprzyjaźnionymi powiatami zagranicznymi: Powiatem Oberhavel (Niemcy), Rejonem Wileńskim (Litwa) oraz Rejonem Samborskim (Ukraina). Współpraca została uwieńczona albumem dokumentującym historię wspólnych działań na przestrzeni ostatnich lat.
Wydarzenie uświetniła swoim koncertem legenda polskiej estrady Halina Frąckowiak, która karierę zaczęła jako 16-latka i zapisała się w historii polskiej piosenki wieloma przebojami znanymi od pokoleń, takimi jak „Papierowy księżyc”, „Bądź gotowy dziś do drogi” czy „Serca Gwiazd”
Galeria zdjęć – poniżej.
______
materiał: Radio Biper Powiat Bialski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk