Kim jest ekspat? Co odróżnia go od emigranta zarobkowego? Co to jest ekspatriacja, migracja i uchodźstwo? Dlaczego obcokrajowcy decydują się na podjęcie pracy we Wrocławiu? Z tymi i innymi zagadnieniami mierzyli się uczniowie wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych podczas warsztatów prowadzonych w ramach projektu #discovermigration, realizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wraz ze Stowarzyszeniem Semper Avanti.
Projekt #discovermigration został zrealizowany z myślą o pokazaniu młodzieży pozytywnych aspektów migracji międzynarodowych. W dobie narastających w Polsce tendencji ksenofobicznych, nacjonalistycznych oraz coraz powszechniej prezentowanych postaw antyimigranckich, celem zajęć było ukazanie, że migracje międzynarodowe nie niosą za sobą wyłącznie negatywnych konsekwencji i zagrożeń, ale są stałym elementem funkcjonowania społeczeństw.
45-minutowe warsztaty prowadzone były przez specjalnie wyszkolonych edukatorów oraz ekspatów – wysokiej klasy spacjalistów zatrudnionych we wrocławskich firmach. Podczas spotkania edukatorzy zapoznali uczniów z podstawowymi pojęciami, danymi oraz statystykami, które pozwoliły im stworzyć rzetelny obraz współczesnego zjawiska migracji w Europie i polityki migracyjnej UE.
Główną częścią warsztatów były jednak spotkania z zagranicznymi pracownikami międzynarodowych firm. Ekspaci dzielili się historiami swojego życia – motywami przeprowadzki do Polski, spostrzeżeniami dotyczącymi życia z dala od ojczystych krajów, opowiadali o różnicach kulturowych oraz wadach i zaletach pracy w międzykulturowym. Uczniowie mogli zadawać pytania i dzielili się zarówno swoimi wątpliwościami dotyczącymi kwestii migracji, jak i z zainteresowaniem poszerzali swoją wiedzą na temat ścieżki zawodowej i życiowej ekspatów, która zaprowadziła ich do Polski.
Warsztaty stworzyły przede wszystkim przestrzeń do osobistego poznania obcokrajowców żyjących i pracujących w naszym mieście – współtworzących wrocławską mozaikę kultur. Spotkania stały się dla młodzieży inspiracją do szerszego spojrzenia na temat migracji, a zajęcia w ramach projektu #discovermigration spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska