Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Porady Radiobiper: Kara więzienia odbywana we własnym domu? (cz. I)

Od kilku lat w systemie prawnym istnieje możliwość odbywania niektórych kar pozbawienia wolności w warunkach wolnościowych. Dotyczy to sytuacji wymierzenia bezwzględnej kary pozbawienia wolności w wymiarze do roku. A więc może to być zarówno kara w wysokości 3 miesięcy jak i 12 miesięcy.


Porad udziela mecenas Dariusz Daczkowski,
z Kancelarii Prawnej Dariusz Daczkowski,
Plac Wolności 26/2, Biała Podlaska. telefon: 510 490 821.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest możliwość łączenia kilku kar i odbywania ich w systemie dozoru elektronicznego (SDE). Jedynym warunkiem jest by ich łączny wymiar nie przekraczał roku.

Osoba odbywająca karę w SDE w określonych godzinach przebywa w miejscu swojego stałego pobytu. Ma możliwość wykonywania pracy zarobkowej, praktyk religijnych, pobierania nauki jak również wykonywania innych czynności dnia codziennego np. robienia zakupów czy odbierania dzieci ze szkoły.

W miejscu stałego pobytu instalowane jest urzadzenie które rejestruje obecność skazanego w wyznaczonym miejscu. Połączone ono jest bezpośrednio z centralą monitoringu, w której odczytywane są na bieżąco wskazania rejestratora, a w sytuacji oddalenia się osoby monitorowanej podejmowane są rutynowe działania. Skazany przez cały okres odbywania kary w SDE, posiada przy sobie nadajnik (najczęściej w postaci plastikowej opaski założonej na nadgarstek bądź kostkę), który łączy się z rejestratorem umieszczonym w mieszkaniu.

Odbywając w ten sposób karę pozbawienia wolności skazany ma takie same uprawnienia jak osoba przebywjąca w zakładzie karnym, w zakresie udzielenia przerwy w wykonaniu kary, jak też uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia.

 

 

materiał: Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski Biała Podlaska
tekst: Marek Piwoni były oficer SW, Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama