Dziś zaczaruję Was legendą polskiego rocka SBB i ich najnowszym jeszcze ciepłym krążkiem – „Za linią horyzontu”. Album śląskiego trio jest o tyle ciekawy, że nagrany w oryginalnym składzie z pierwszego okresu działalności z lat 70-tych – Józef Skrzek, Apostolis „Lakis” Anthimos i Jerzy „Keta” Piotrowski.
Jerzy powrócił po 10 latach nieobecności i znów wprowadza do muzyki SBB te elementy, których brakowało od dawna w zespole, a więc rockowe brzmienie, energia i wolność w muzyce – cech, które zawsze określały oryginalny styl SBB. Powrót perkusisty uwydatnił to, z czym zawsze zespół bym kojarzony i dzięki czemu do dziś uznawany jest za legendę polskiego rocka progresywnego. Od ostatniego świetnego albumu w tym składzie „Memento z banalnym tryptykiem” z 1981 r. członkowie zespołu nabrali szlachetności, jak dobre wino i na najnowszym wydawnictwie prezentują zarówno mistrzostwo wykonawcze, ale i również kompozycyjne, jednym słowem czysta maestria. Tytuł albumu, jak i okładka nie da się ukryć nawiązuje też do swojego debiutu studyjnego z 1975 r. płyty „Nowy horyzont”.
„Za linią horyzontu” to 8 kompozycji i blisko godzina muzycznych doznań. Najdłuższym utworem na krążku jest „Suita Nr 9 Cud stworzenia świata”, która trwa ponad 15 min i przedstawia kulminacyjny punkt albumu i wirtuozerii. Kompozycja udowadnia, że nadany kapeli tytuł legendy nie jest bezpodstawny. Popisy Skrzeka na moogu, wielobarwna partia gitary ”Lakisa”, spajająca perkusja, galopująca w niesamowitej precyzji, do tego piękny tekst Aliny Skrzek – żony lidera. Słuchając suity przenosimy się na wyżyny możliwości muzycznych kapeli, jest to również hołd złożony własnym korzeniom i pierwszym nagraniom.
Na albumie znalazły się również 4 utwory instrumentalne, pewnego rodzaju miniatury. Świetną kompozycją jest utwór „Pacyfic”, miękka gitara, przestrzenne flażolety Apostolisa oraz wpadająca w ucho melodia przewodnia. Można popłynąć w siną dal tym „Pacyfikiem”. „360 Do Tyłu” to z kolei zabawa dźwiękiem i połamany rytm, kompozycja trudniejsza odrobinę w odbiorze, ale wpisująca się w jakże charakterystyczny styl tria. Tytułowy utwór w iście hard rockowym klimacie przewodzi mocny gitarowy riff. W zwrotkach rozmowa lidera z dźwiękami gitary kolegi. Całość przeplatana klimatycznymi solówkami „Lakisa” i tłem klawiszy Skrzeka. Ciekawostką muzyczną niewątpliwie na płycie jest „Najwyższy Czas”. Utwór, który po niepozornym wstępie przeistacza się w melorecytację i zabiegi znane z … rapu. Kawałek jest trochę, jakby eksperymentem, ale dodajmy -wiarygodnym w moim subiektywnym odczuciu.
Do trzech utworów: „Odwieczni wojownicy”, „Za linią horyzontu” „Najwyższy czas”, teksty dla Skrzeka napisał poeta Krzysztof Niewrzęda, który współpracuje z artystą przy różnych projektach. Kompozytorami utworów, są Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski oraz Apostolis Anthimos. Ten ostatni skomponował trzy z ośmiu kompozycji.
„Za Linią Horyzontu” to kwintesencja SBB. Klasyczny skład, niepodrabialne brzmienie i wciąż zabawa dźwiękiem oraz poszukiwania nowych bocznych dróg, które zawsze łączą się z tą główną obraną blisko 50 lat temu -bezkolizyjnie. Warto było czekać na powrót Piotrowskiego do składu i ten wspaniały album. Polecam każdemu fanowi grupy, miłośnikom progresywnego grania i po prostu ambitnej i ciekawej muzyki. Muzyka SBB to perełka gatunku na skalę światową, wśród otaczającej nas muzycznej bylejakości i wtórności. Polecam!
Uwaga! Aby odsłuchać pełnych utworów należy założyć darmowe konto w Spotify oraz pobrać aplikację Spotify na swój komputer. (https://www.spotify.com/pl/) Bez tego można jedynie odsłuchać fragmentów utworów z płyty na playliście poniżej.
[ Muzyczna Dziupla to cykliczne materiały Radio Biper promujące muzykę ciekawą, oryginalną, różnorodną, wyróżniającą się smakiem, klimatem, ciekawą aranżacją. Promujemy tu muzykę, która styka się takimi gatunkami jak: rock, blues, jazz, alternatywa, inteligentna elektronika i wszystkie ich fuzje. Każdy odcinek to inna płyta i inna historia. Wybór płyt jest jak najbardziej subiektywny i podyktowany osobistym gustem autora cyklu. ]
materiał: Muzczna Dziupla
okładka: SBB