Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Zaproszenie na wykład pt. „Bialskie księżne Radziwiłłowe”

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich pragnących zgłębić historię rodu Radziwiłłów, dawnych właścicieli Białej  Podlaskiej, na spotkanie regionalne z dr Jerzym Flisińskim, zatytułowane Bialskie księżne Radziwiłłowe. Spotkanie  odbędzie się  w piątek  20 stycznia 2017 r. o godz. 17.00  w  Dziale Wiedzy o Regionie, w budynku głównym biblioteki przy ul. Warszawskiej 12a. 

Zebrani będą mieli okazję wysłuchać  wykładu, poświęconego  16 żonom właścicieli Białej,  od księżnej Elżbiety Eufemii Radziwiłł z domu Wiśniowieckiej, żony księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” do księżnej Teofili Radziwiłłowej z Morawskich, żony księcia Dominika Hieronima Radziwiłła.

Aktualnie prezentujemy w bibliotece wystawę W kręgu bialskich Radziwiłłów. Składa się ona z dwóch części. W gablotach zgromadziliśmy książki i artykuły ze zbiorów regionalnych dotyczące Białej Radziwiłłowskiej i jej właścicieli. Część druga poświęcona jest żonom bialskich Radziwiłłów. Na planszach widnieją wizerunki, biografie i fragmenty opracowań dostępnych w bibliotece.

Autor wykładu dr Jerzy Flisiński ukończył studia wyższe na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie.  W 1992 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Pracował jako nauczyciel w LO w Kocku, następnie w latach 1975-1982 był dyrektorem I LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, natomiast w latach 1982-2011 był dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Jest założycielem Rocznika Bialskopodlaskiego, naukowego czasopisma regionalnego, wydawanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej.  Przygotował jako redaktor naukowy kilka zbiorów publikacji dotyczących historii Podlasia, m.in.: Biała Podlaska. Szkice z dziejów miasta i okolic ;  17 września na Podlasiu, Powstanie listopadowe na Podlasiu. Opublikował kilka książek dot.  historii Białej, m.in.: Akademia Bialska 1628-1773 (Zarys dziejów) ; Szkoły bialskie w XVII-XX wieku. Monografia I LO im. J. I. Kraszewskiego;   1 tom monografii Dzieje Białej Podlaskiej.  Biała na Podlasiu. Dzieje miasta i okolic do 1795 r.

Kieruje zespołem badawczym, powołanym w celu opracowania naukowej monografii Białej Podlaskiej, obejmującej dzieje miasta do 1989 r.

Dr Jerzy Flisiński od wielu lat prowadzi badania i poszukuje materiałów źródłowych o bialskich Radziwiłłach i z pewnością doczekamy się  jego następnej publikacji. Tymczasem zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład.

[foogallery id=”4586″]

 


materiał: Biała Podlaska miasto
tekst / plakat: Hanna Bajkowska, kierownik Działu Wiedzy o Regionie MBP w Białej Podl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama