Województwo Lubelskie w tegorocznym rankingu zajęło 8. miejsce w kategorii: TOP 10 fDi’s Mid-Sized European Regions of the Future 2018/19 – Najlepszych 10. Średnich Europejskich Regionów Przyszłości 2018/19 – Strategia przyciągania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ).
W powyższej kategorii złożono 146 wniosków. W dokumentacji konkursowej lokalizacje przedstawiły szczegółowe informacje na temat strategii promowania BIZ, które następnie zostały ocenione przez panel sędziowski fDi.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 13 marca podczas targów MIPIM w Cannes. Udział w tej najważniejszej i najbardziej prestiżowej imprezie targowej to niepowtarzalna szansa dla województwa lubelskiego na wzmacnianie w środowisku biznesowym mocnej, silnej i konkurencyjnej marki regionu o sprzyjającym klimacie inwestycyjnym.
Artur Habza, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej
Cieszę się, że Województwo Lubelskie zostało zauważone i docenione w tym rankingu. Mimo że jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się województw w Polsce, nadal pozostajemy jednym z najmniej odkrytych regionów w kraju i Europie. Dzięki działaniom podejmowany przez zespół Biznes Lubelskie inwestorzy przyjeżdżający z wizytą są pozytywnie zaskoczeni potencjałem regionu. W 2017 roku działania zespołu Biznes Lubelskie zostały docenione przez Komisję Europejską i zdobyliśmy nagrodę EEPA (European Enterprise Promotion Awards) na poziomie krajowym, w kategorii Wspieranie internacjonalizacji biznesu. Często przedstawiam Biznes Lubelskie jako pierwszy, administracyjny start-up w Polsce. Startupy rozwijają są w nieubłaganie szybkim tempie. Jako start’up – elastyczność i łatwe dostosowywanie do szybko zmieniającego się środowiska biznesowego jest prawdopodobnie naszą największą przewagą konkurencyjną
Ranking został opublikowany w lutym przez FDi Magazine, a przeprowadza go sekcja fDiIntelligence (wywiadownia gospodarcza i wersja online FDi Magazine); oba te serwisy poświęcone są bezpośrednim inwestycjom zagranicznym(Foreign Direct Investments) i są serwisami Financial Times’a. FDi Intelligence jest największym tego typu centrum kompetencji poświęconym FDI na świecie. Specjalizuje się we wszystkich obszarach związanych z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi, promocją inwestycji i rozwojem gospodarczym, pełen pakiet usług serwisu obejmuje: m.in. najlepsze w branży narzędzia wywiadowcze do opracowywania strategii FDI i identyfikacji potencjalnych inwestorów, organizują imprezy poświęcone tej tematyce i skupiające inwestorów.
HISTORIA
Pierwsza edycja rankingu dotyczyła lat 2012/13, obecna jest 5. edycją.
Ranking ma na celu pokazanie gospodarczych, finansowych i biznesowych atutów miast i regionów w regionie Europy. Poszukiwane są lokalizacje, które mają najbardziej obiecujące perspektywy na inwestycje, rozwój gospodarczy i ekspansję gospodarczą. fDi Magazine publikuje ranking miast i regionów w 6 kategoriach:
- Potencjał gospodarczy
- Kapitał ludzki i styl życia
- Łączność / Komunikacja (Connectivity)
- Przyjazne otoczenie biznesowe
- Efektywność kosztowa
- Strategia FDI
Metodologia badania rankingowego: Na potrzeby rankingu sekcja fDIintelligence zbierała dane za pomocą specjalistycznych narzędzi FDI online – fDi Benchmark i fDi Markets oraz innych źródeł. Zebrano dane dla 489 lokalizacji (301 miast, 150 regionów i 38 LEP’s – Local Enterprise Partnership – Lokalne Partnerstwa na rzecz Przedsiębiorczości – w UK), w poniższych pięciu kategoriach: Potencjał ekonomiczny, Środowisko pracy, Efektywność kosztowa, Infrastruktura i Przyjazne Otoczenie Biznesu. Każda lokalizacja mogła uzyskać maksymalnie 10 punktów za każdą kategorię, które były następnie ‘ważone’ poprzez ich znaczenie dla procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych w celu wyłonienia zwycięzców poszczególnych rankingów w ramach podkategorii, jak również ogólnego ranking „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2018/19”.
Ponadto zebrano ankiety w szóstej kategorii, Strategii FDI (BIZ), dla której złożono 146 wniosków. W tej kategorii lokalizacje przedstawiły szczegółowe informacje na temat strategii promowania BIZ, które następnie zostały ocenione przez Panel sędziowski fDi.
Więcej o rankingu tutaj
***
Targi MIPIM
Na targi nieruchomości MIPIM w Cannes we Francji zjeżdżają się wszyscy najwięksi inwestorzy i deweloperzy. To największe branżowe wydarzenie na świecie – 4 dni imprez, wykładów i konferencji dotyczących rynku inwestycyjnego od 29 lat organizowane są w Pałacu Festiwalowym w Cannes.
Oferta nieruchomości prezentowana na targach MIPIM 2018 obejmuje zarówno tereny niezabudowane, przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne, usługi, aktywność gospodarczą, jak i kamienice położone w atrakcyjnych lokalizacjach. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 24 tys. uczestników ze 100 krajów i 5 tys. inwestorów.
materiał: Województwo
tekst / grafiki: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego