– Nie ignoruj znaku STOP i czerwonych świateł, nie przejeżdżaj pod opadającymi rogatkami, nie omijaj opuszczonych szlabanów, zachowuj się rozsądnie. Jeśli brawura i pochopność nie zwyciężą – nie będzie zniczy w miejscu wypadków na przejazdach. Tak o bezpiecznym przejeżdżaniu przez tory przypominają w przeddzień Wszystkich Świętych kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.
Na kilkunastu bardzo uczęszczanych przejazdach kolejowo-drogowych trwa akcja Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko! Kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, przypominają kierowcom o zasadach bezpieczeństwa podczas przejeżdżania przez tory. Rozdawane są ulotki przy najbardziej newralgicznych – w związku z wizytami na nekropoliach, przejazdach kolejowo-drogowych.
W zeszłym roku w dniu Wszystkich Świętych doszło do dwóch zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Jednej kolizji w miejscowości Stok Lacki, kiedy pod nadjeżdżający szynobus wjechał samochód osobowy, ale nikt nie zginął. Do tragiczniejszego w skutkach zdarzenia doszło pod Ostrołęką. Po tym jak samochód osobowy wjechał pod szynobus jedna osoba zginęła, a druga została ranna.
– Tegoroczne Wszystkich Świętych może być bez wypadków. Bardzo dużo zależy od rozwagi i bezpieczeństwa kierowców. Do ich najczęstszych grzechów należą: ignorowanie znaku STOP, wjazd na przejazd pomimo czerwonych świateł lub przy zamykających się rogatkach, omijanie zamkniętych rogatek, czy jazda „na pamięć”. Dlatego apelujemy o odpowiedzialne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
98% wszystkich wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych powodują kierowcy, którzy nie przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.
Październik to miesiąc kiedy kolejarze i funkcjonariusze SOK prowadzą więcej spotkań z dziećmi i młodzieżą w szkołach. „Październik miesiącem edukacji” to akcja która, z roku na rok, dociera do większej ilości młodych osób. Tylko w zeszłym roku w prawie 700 „październikowych” prelekcjach wzięło udział ponad 35 tysięcy dzieci.
Od 2005 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! To jedna z największych kampanii społecznych w Europie, której celem jest budowanie właściwej kultury bezpieczeństwa na styku kolei i ruchu drogowego.
Kolejarze rozdają ulotki na przejazdach i „dzikich” przejściach, spotykają się z dziećmi i młodzieżą, prowadzą aktywne działania na portalach społecznościowych i organizują seminaria z instruktorami jazdy. W tym roku doszło do 162 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, w których zginęło 32 osoby, a 25 zostało rannych.
materiał: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tekst : Karol Jakubowski zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.