– Objechaliśmy te gminy, w których dochodzi do takich sytuacji, czyli gminę Rokitno i Terespol. W kilku miejscach wygląda to już niepokojąco, bo jak zauważyliśmy, Bug przesuwa się, w niektórych miejscach jest to już 6-8 metrów. Myślę, że w trybie pilnym należy wykonać zabezpieczenia wałów, bo w sytuacji, kiedy ten poziom wody będzie znacznie podwyższony to może dojść do bardzo niebezpiecznych sytuacji. W jednym przypadku rzeka jest już w odległości ok. 4 metrów od zabudowań gospodarskich – wyjaśnił starosta bialski Mariusz Filipiuk.
Rzeka podmywa prywatne grunty, dlatego też ważne są szybkie działania związane z regulacjami prawnymi. Dla przykładu: na terenie jednego z rolników sąsiadującym z rzeką doszło już do podmycia 8 metrów gruntu na długości 400 metrów.
– Dlaczego rolnicy mają płacić podatek za coś, co nie jest w ich dyspozycji? Będziemy podejmowali szybkie działania, będziemy interweniowali u pana wojewody, tym bardziej, że obecnie prowadzone są prace w tych pasach dotyczące zabezpieczenia granicy. Należy to przemyśleć, czy stawianie słupów w bliskiej odległości od brzegu ma sens. Jeżeli ten brzeg nie zostanie zabezpieczony, to po 4-5 latach te słupy mogą już być w wodzie. Trzeba naprawdę bardzo rozsądnie do tego podejść – dodał włodarz.
Na chwilę obecną, jak zauważył włodarz powiatu, stan wody w Bugu jest zadowalający, w granicach 120 cm, jednak, co podkreślił, należy przygotować się na podwyższony stan opadów i roztopy śniegu, bo wtedy poziom wody znacznie się podniesie.
W wizji terenowej, która odbyła się 4 października, wzięli udział przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, którzy wspólnie ze starostą planują organizację spotkania z wojewodą lubelskim celem podjęcia pilnych działań w kierunku zabezpieczenia brzegów rzeki w miejscach, gdzie dochodzi do przesunięć koryta. W spotkaniu nad brzegami Bugu uczestniczyli również wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk oraz zastępca wójta gminy Terespol Bogdan Daniluk.
fot. Wizja terenowa w dniu 4 października, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
Szczególną uwagę podczas wizji terenowej poświęcono zabytkom znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki o drewnianemu kościołowi w Krzyczewie oraz Sanktuarium w Pratulinie. Obiektom coraz bardziej zagraża podmywająca grunt woda.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:
materiał: Radio Biper Powiat Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk