Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska 48. na liście najbardziej kolizyjnych i wypadkowych miast

W ubiegłym roku w Białej Podlaskiej doszło do 625 kolizji i wypadków. Oznacza to, że na 1000 mieszkańców tego miasta przypadło 11,4 zdarzenia drogowego. Najczęstszą ich przyczyną było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Biała Podlaska – podobnie jak Kędzierzyn-Koźle, Włocławek i Głogów – wypadła przeciętnie na tle całej Polski. Wymienione miasta zajęły wspólnie 48. miejsce w zestawieniu 84 miast. Wyższy współczynnik wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców odnotowano choćby w Przemyślu, Warszawie, Toruniu, Koninie, Gdańsku, Koszalinie, Olsztynie i Chełmie.

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84 największych miast w Polsce i następnie porównali, ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na 1000 mieszkańców. Biała Podlaska zajęła na niej 48. miejsce. W badanym okresie rezultat ten nie był ani najgorszy, ani najlepszy spośród wszystkich uwzględnionych w zestawieniu miast województwa lubelskiego. W tym regionie najlepiej prezentował się wynik Zamościa, który zajął 59. miejsce w tabeli. Do przygotowania listy wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.

Biała Podlaska w liczbach

W 625 kolizjach i wypadkach, jakie miały miejsce w 2022 roku w Białej Podlaskiej, zginęła 1 osoba, a 31 osób zostało rannych. W rezultacie Biała Podlaska zajęła 48. miejsce na liście 84 największych miast w Polsce uszeregowanych pod względem liczby zdarzeń drogowych przypadających na 1000 mieszkańców. Kierowcy w Białej Podlaskiej spowodowali najwięcej kolizji i wypadków w wyniku nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu – takich zdarzeń było 141 (22,6% wszystkich zdarzeń w tym mieście). Najbardziej niebezpieczną ulicą w mieście okazała Janowska (57 kolizji i wypadków).

Dla porównania, w stolicy województwa lubelskiego odnotowano ponad siedem razy więcej kolizji i wypadków drogowych niż w Białej Podlaskiej. Po uwzględnieniu liczby mieszkańców Lublin znalazł się na 23. pozycji (14 zdarzeń na 1000 mieszkańców). Spośród wszystkich uwzględnionych na liście przez rankomat.pl miast w województwie lubelskim najlepszy wynik uzyskał Zamość (10,3 zdarzenia na 1000 mieszkańców).

Statystyki dotyczące kolizji i wypadków drogowych wpływają na to, ile za OC muszą zapłacić mieszkańcy danego miasta. Nie jest to jednak jedyny decydujący czynnik. W 2022 roku w Białej Podlaskiej średnia składka OC wyniosła 480 zł i była niższa o 5,1% w porównaniu z Lublinem (506 zł). Okazała się ona też niższa o 4,95% od średniej dla całego kraju (505 zł). W województwie lubelskim mniej niż mieszkańcy Białej Podlaskiej za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili kierowcy z dwóch miast uwzględnionych w tabeli – Zamościa (średnio 461 zł) i Chełma (średnio 447 zł).

Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klientawyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Biała Podlaska na tle województwa

Jak się okazuje, Biała Podlaska wypadła korzystnie na tle danych o kolizjach i wypadkach z całego województwa. Na 1000 mieszkańców województwa lubelskiego przypadło 19,2 zdarzenia, natomiast w Białej Podlaskiej współczynnik ten był sporo niższy – wyniósł on 11,4.

Województwo lubelskie znalazło się wśród województw, które uzyskały najgorszy wynik – są to: świętokrzyskie (21,5 zdarzenia na 1000 mieszkańców), opolskie (19,5) oraz kujawsko-pomorskie i lubelskie (19,2). Gdy uwzględni się całkowitą liczbę kolizji i wypadków drogowych, to okaże się, że najgorzej na tle całej Polski wypadło województwo mazowieckie (58388 zdarzeń), gdzie w 2022 roku zginęło 289 osób, a 3398 osób zostało rannych. Zestawienie najbardziej kolizyjnych i wypadkowych regionów Polski zamyka (z najlepszym wynikiem) województwo śląskie.

W omawianym okresie najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w skali całej Polski była nieostrożność kierowców: niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (30817 zdarzeń), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (22008) oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (13435).

Biała Podlaska 48 na liście najbardziej kolizyjnych i wypadkowych miast

materiał: rankomat
tekst i zdjęcia: Grzegorz Demczyszak Specjalista ds. PR rankomat
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama