Jak podaje „Słownik języka polskiego” pod red. W. Doroszewskiego: „wiośnianka” to pieśń liryczna wyrażająca uczucia młodej niewiasty, pieść wiosenna.
– Wiośnianki to pieśni, które śpiewało się wiosną, od momentu, kiedy zaczynało się przedwiośnie, poprzez całą wiosnę. Można uznać, że jeszcze jesteśmy na pograniczu wiosny i lata – wyjaśnia prezes Fundacji Korzenie i Skrzydła Aniela Halczuk. Pomysł na reaktywację „wiośnianek” zrodził się z chęci odświeżenia tego ludowego zwyczaju. – Te pieśni są już nieznane, zapomniane. Dziś w Łomazach są w większości wykonywane po swojemu, tzn. w tutejszej gwarze często zwanej „chachłacką”. Spotykamy się w Łomazach, bo tu jest piękne miejsce, a poza tym są tu wójt Jerzy Czyżewski i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ryszard Bielecki, którzy chętnie pomagają i chętnie nas przyjmują.
Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Rozmowa z prezes Fundacji Korzenie i Skrzydła Anielą Halczuk <<==>> LINK
W przeglądzie pieśni wzięli udział wykonawcy:
– „Dworzanki” z Piszczaca Kolonii
– „Kalina” z Kostomłot
– „Zadołyńce” z Dołhobród – mistrzyni Jadwiga Dudyk i jej uczennice Róża i Wiktoria Mróz
– solista Czesław Bożyk
– solistka Jadwiga Dudyk
Przeglądowi towarzyszył kiermasz twórców z całego powiatu. Na stoiskach pojawiły się m.in. sękacze z Rogoźnicy, olej tłoczony na zimno, miód i wypieki, ręcznie wykonane zabawki dla dzieci i wyroby z gliny twórczyni Aniela Matczuk z pracowni ceramicznej „Ja Lepioszka” w Białej Podlaskiej.
materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk