Radny Sebastian Gałązka odczytał apel w imieniu mieszkańców Dokudowa Pierwszego i Drugiego, Ogrodnik, Ortela Książęcego Pierwszego i Drugiego oraz Perkowic, wnioskując o ujednolicenie terminów odbioru popiołu na terenie samorządu i ustalenie dla wymienionych sołectw siedmiu wywozów w ciągu roku. Porównał niesprawiedliwą w jego opinii sytuację do miejscowości Czosnówka, Rakowiska, Terebela, Hola i Kaliłów. – Opłaty ponoszone za wywóz śmieci są jednakowe dla wszystkich mieszkańców, bez względu na to, w której miejscowości mieszkają. Prawie dwukrotnie mniejsza częstotliwość odbioru popiołu wiąże się z uciążliwym jego składowaniem na posesjach, co utrudnia życie mieszkańcom – apelował radny Sebastian Gałązka posiłkując się petycją podpisaną ponad osiemdziesięcioma podpisami. Jednocześnie podał dwie drogi rozwiązania problemu, ujednolicenie częstotliwości wywozu lub obniżenie stawki za wywóz śmieci mieszkańcom, u których popiół jest odbierany rzadziej.
W odpowiedzi na jego głos włodarz zauważył, że sytuacja różnorodności częstotliwości odbioru popiołu wynika przede wszystkim z gęstością zaludnienia w różnych rejonach gminy. – Na styku gminy i miasta znajdują się osiedla mieszkaniowe i one rzeczywiście mają większy problem. Zapewniam jednak, że odbiór odpadów komunalnych w naszej gminie jest dobrze zorganizowany i działa bez zarzutu. Frakcja popiołu przede wszystkim nie jest wymieniona w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska, a co za tym idzie, my nie mamy obowiązku jej odbioru. Jednak wprowadziliśmy odbiór popiołu, ponieważ jako gmina nie możemy zostawić naszych mieszkańców z nierozwiązanym problemem – odpowiada wójt Gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk. – Ustalona częstotliwość odbioru popiołu w miejscowościach typowo rolniczych cztery razy w roku oparta jest na doświadczeniu służb Gminnego Zakładu Komunalnego, co pozwala stwierdzić, że nie ma tam problemu z zaspakajaniem potrzeb mieszkańców. Inaczej wygląda to w gęstej zabudowie.
Według dotychczasowego systemu odbioru popiołu na terenach gęsto zaludnionych, frakcja odbierana jest siedem razy w roku. – Przyjęliśmy uwagę radnego Gałązki i poddajemy ją analizie. Na najbliższym posiedzeniu właściwych komisji Rady Gminy postawimy ten temat do rozwiązania – zapewnia włodarz.
Rocznie z Gminy Biała Podlaska na składowisko odpadów do miasta wywożonych jest 560 ton popiołu. – Uważam, że odbiór popiołu raz w miesiącu w miejscowościach typowo rolniczych w zabudowie rozproszonej, kolonijnej, jest wystarczający – podsumowuje wójt Panasiuk.
materiał: Radio Biper / Gmina Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk