Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Niezwykłe znalezisko w trakcie rozbiórki kamienicy przy Krótkiej 1

W trakcie rozbiórki kamienicy przy ul. Krótkiej 1 miasto Biała Podlaska zaczęło odkrywać część swoich tajemnic. Odsłonięto pozostałości ścian starszych budynków, znaleziono również naczynie, kafelki i monety.

W narożniku północno-zachodnim przy ul. Krótkiej 1 odsłonięto pozostałości po trzech, dwóch starszych budynkach. Ściana kamienna pochodzi, według archeologa Mieczysława Bieni, z połowy XIX wieku, niżej na głębokości ok. 3 metrów widoczne są murki z końca II połowy, a nawet z lat 70.-80. XVIII wieku (albo przełomu XVIII-XIX wieku) i tu odkryto bardzo ładne naczynko szklane, całe troszeczkę popękane, ale dosyć dobrze zachowane. Ponadto archeolog odkrył fragmenty kafelków z pieca, prawdopodobnie z tego XVIII-wiecznego budynku. To kafle już poradziwiłłowskie, z końca XVIII wieku.

Podczas prac budowlanych, realizacji miejskich inwestycji, miasto odsłania przed nami swoją historię. Teraz, w konsultacji z konserwatorem zabytków i po wycenie kosztów przez moich współpracowników, zdecydujemy, w jaki sposób uwidocznimy możliwe to wyeksponowania znaleziska i wykopaliska – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk.

Zebrano ok. 20 monet. Najstarsza – z czasów króla Jana Kazimierza. Być może po konserwacji bardziej czytelne będą odkryte srebrne monety, które mogą pamiętać czasy Zygmunta III Wazy, natomiast najładniejsza moneta i najmłodsza w tym całym zestawie to jest grosz polski z 1824 roku, w zbiorach archeologicznych Muzeum Południowego Podlasia jeszcze takich nie ma. Jest bardzo dużo fragmentów ceramiki, głównie z XVIII/XIX wieku, oczywiście potłuczone, ale być może uda się je posklejać.

Łuk ceglany to pozostałość po konstrukcji ścian, najprawdopodobniej obiektu środkowego z XVIII wieku. Konserwator zabytków zauważył, że przy jego budowie zastosowano bardzo oszczędnościową metodę, czyli wykorzystano małą ilość cegły do zrobienia w miarę szerokiego, bardzo stabilnego łuku. Mieczysław Bienia zwraca uwagę, że przypomina on nieco to, co mamy w parku, gdzie kilka lat temu odkryto kazamaty. Nie jest to piwnica, tak jak specjaliści przypuszczali na początku, lecz klasyczny łuk wzmacniający konstrukcje ściany o szer. ok. 70 cm.

Najstarsze znaleziska to fragment ceramiki, ewidentnie pochodzący z XIV wieku, czyli jeszcze z czasów przedlokacji Białej, i jeden zabytek krzemienny, być może nawet z VII, VI tysiąclecia jeszcze przed Chrystusem.

 

materiał: Miasto Biała Podlaska
zdjęcia: UM Biała Podlaska / Michał Litwiniuk, FB
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama