– Nasze miasto ma piękną historię i w tą historię wpisuje się Podlaska Wytwórnia Samolotów, która w owym czasie gromadziła inżynieryjną awangardę naszego społeczeństwa, techniczną elitę. Jest to nasza bialska perełka, choć już nie istnieje, to w pamięci i w życiorysach mieszkańców zawsze była w sercu – podkreślał na sesji radny Edward Borodijuk.
Bialscy lotnicy ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP argumentowali swój pomysł na nazwę ronda, podkreślając, że w historii miasta Podlaska Wytwórnia Samolotów była przedsięwzięciem niepowtarzalnym. Pełniła w łatach 1923-1939 nie tylko ważną rolę ekonomiczną dla rozwoju miasta, ale także wpłynęła istotnie na jej rozwój społeczny i kulturowy. Trzy lata po założeniu zatrudniała aż ok. 700 osób. Budowano w niej konstrukcje na licencjach, ale także własne oznaczane skrótem PWS. W wytwórni powstawały statki powietrze dla wojska, odbiorców cywilnych w tym aeroklubów, linii lotniczych i osób prywatnych. Przez cały okres produkcyjny aż do wybuchu II wojny światowej z lotniska przy wytwórni wzbiło się w niebo ponad 1400 samolotów 35 typów.
Uchwałę w tej sprawie rada poparła jednogłośnie.
To kolejna zrealizowana inicjatywa promująca lotniczą przeszłość Białej Podlaskiej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku utworzono w mieście Salę Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia wraz muralem na ścianie bloku w którym się znajduje. Miejscem opiekuje się Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Ponadto, także w 2021 roku Rada Miasta nadała rondu na alei Solidarności imię Stanisława Różyczki de Rosenwertha – współzałożyciela Podlaskiej Wytwórni Samolotów. W 2017 roku z kolei na ul. Narutowicza na kamienicy „pod wieszczami” powstał inny mural, także upamiętniający Podlaską Wytwórnię Samolotów.
Zdjęcie: Radio Biper