Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-16:00 oraz w niedzielę od 11:00-16:00.
Kilka słów o wystawach.
W górnej części galerii możemy na żywo obejrzeć wystawę „Więcej niż szkice”, którą prezentowana była już w Internecie.
„Więcej niż szkice” to cykl rysunków przedstawiających człowieka w momentach, ruchach typowo banalnych, jednakże wartych tego, by zatrzymać je na papierze. Nie wyreżyserowane pozy ciała zostają naszkicowane w sposób subtelny ale i jednocześnie prowadzone są zdecydowaną kreską.
Dorian Karolak o rysunkach „Więcej niż szkice”
„Mój cykl rysunków stworzony w pandemicznym okresie i na swój sposób ukazuje jak zmienił się harmonogram dni spędzonych w mieszkaniu. Są to proste rysunki tworzone w kilka minut, co wcale nie oznacza, że są szkicami. Mają w sobie o wiele więcej ekspresji i siły niż wycyzelowane ładniusie ilustracje, dlatego traktuję ołówek i papier jako narzędzi do wyrażenia własnego haiku.
Moja narzeczona Ewa podobnie jak wielu z nas próbując nie zwariować w covidowym szaleństwie stara zająć myśli czymś innym, co po części uwieczniłem ołówkiem na papierze. Nasza kanapa stała się punktem centralnym codzienności, ekrany telefonów świecącymi oknami, a podłoga bez karnetową siłownią. Wiem, że kiedyś będziemy z sentymentem wspominać rządy pandemii Covid-19, bo zamiast narzekać cieszyliśmy się, że ugrzęźliśmy w tym bagnie razem”.
W dolnej części galerii można zobaczyć wystawę „Kontrasty Japonii”.
Dorian Karolak o rysunkach „Kontrasty Japonii”
„W 2019r. odbyłem długą podróż po Japonii, z której przywiozłem wiele przemyśleń i pomysłów na obrazy. Z dala jestem od stereotypowych szufladek, dlatego bacznie analizowałem życie Japończyków spędzając z nimi czas, mieszkając w ich domach i łapiąc autostopy. Kraj Kwitnącej Wiśni przede wszystkim jawił mi się jako miejsce łączące wiele skrajnych estetyk, stylów, krajobrazów lub nawet mentalności. Zauważyłem, że wszystko ma swoją odpowiedź w przeciwstawnej formie. Przykładowo: poważne, powściągliwe i stonowane elementy tradycji bombardowane są przez krzykliwą, kakofoniczną i kolorową nowoczesność lub żywa kaligraficzna kreska cichnie pod naporem komiksowej masówki. Z kolei na obrazie „kanai” zestawiłem fantazyjne wyobrażenie uległej dziewczyny popularne na każdym rogu z powszechnym podejściem do kobiet jako kur domowych. Za każdym razem starałem się być powściągliwym obserwatorem, tak, by nie faworyzować żadnej ze stron. Mam nadzieję, że byłem sprawiedliwym obserwatorem.”
***
Dorian Karolak w 2017 r. ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskując tytuł laureata Najlepszego Dyplomu ASP w Warszawie Coming Out 2017 w Pracowni Malarstwa prof. Krzysztofa Wachowiaka.
Zrealizowane wystawy:
2020 – stypendysta programu Młoda Polska
2019 – 11. Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Wozownia, Toruń
2019 – „Forma/Kolor”, Bydgoskie Centrum Sztuki, Bydgoszcz
2019 – „Myślę kolorem”, wystawa indywidualna Galeria Autonomia, Warszawa
2018 – „Zmiana klimatu”, Galeria18a, Warszawa
2017 – „Coming Out”, najlepsze dyplomy ASP, Warszawa
2017 – „Synestezja Islandii”, ASP, Warszawa
2016 – „Atolye 4, Resim Sergesi”, Stambuł
2016 – „Obraz, struktura, przestrzeń”, Warszawa
2015 – „Nic już nas nie łączy”, Galeria Wystawa, Warszawa
2015 – Galeria Bezdomna, Symfonia Varsovia, Warszawa
2015 – „Co słychać?”, Grupa Autonomia, Warszawa
2015 – wystawa indywidualna, Galeria Pod Okiem, Warszawa
2014 – wystawa Grupy Autonomia, Państwomiasto, Warszawa
2013 – „Napięcie”, Grupa Autonomia, Warszawa.
Źródło / plakaty: BCK w Białej Podlaskiej