Spacerując wokół nich i je odkrywając, często wywołują w nas zaciekawienie lub zdziwienie formą jakie przybiera lokalna zaułkowa infrastruktura. Naruszone zębem czasu, naprawiane doraźnie i prowizorycznie, gospodarcze pomieszczenia, ogrodzenia i inne dobudowane obiekty o różnym przeznaczeniu, stwarzają wizualny dysonans estetyczny.
W przeszłości ta część miejskiego pejzażu, poboczne zaułki, kąty między budynkami mieszkalnymi zwanymi także podwórkami, tętniły codziennym gwarem. Były przedłużeniem domowego życia rodzinnego. Miejscem, zwłaszcza w okresie letnim, suszenia rozwieszonej odzieży i bielizny, napraw wózków, rowerów, motocykli lub innego sprzętu. Sąsiedzkich rozmów, niekiedy też i waśni. Z powodzeniem funkcjonowały również, zlokalizowane w tych rejonach, drobne zakłady działalności rzemieślniczej czy usług dla ludności jak np. stolarz, szklarz, szewc, czy ślusarz. Niektóre z nich funkcjonują do dziś. Dla dzieci były przestrzenią do zabawy, gier czy wspólnego spędzania czasu.
Z wielką satysfakcją odnotowujemy każdą pozytywną zmianę w tych obszarach miejskich, kiedy w zadbanych bramach, zaułkach, na uboczu gwarnych ulic powstają sklepiki, puby, miejsca rozrywki, place zabaw. Dzięki przeprowadzonym gruntownym remontom budynków, rewitalizacji ważniejszych placów, wymiana nawierzchni ulic i ich oświetlenia, wyposażają tę część miasta w nowoczesne ciągi komunikacyjne. Ukazują przestrzeń miejską w korzystnym świetle, dając nadzieję ich mieszkańcom na poprawę warunków życia i zmiany wizerunkowe bliskiego im otoczenia. Zmiana pejzażu miejskiego w tym zakresie, wymaga wielu wysiłku oraz funduszy, zaangażowania i trafnych decyzji ludzi odpowiedzialnych za ich stan. Nade wszystko oczekiwana jest konsekwencja przy wprowadzeniu, nowoczesnych i praktycznych rozwiązań urbanistycznych, które umożliwią miastu jego szybkie, estetyczne przeobrażenie. Mimo upływu ponad 30 lat od zrzucenia jarzma socjalistycznej formy zarządzania dalej borykamy się z uporządkowaniem przestrzeni miejskiej, która niestety nie jest wizytówką centrum miasta.
Więcej fascynujących fotoreportaży Jarosława Domańskiego znajdziecie pod tym linkiem: https://www.jarekdomanski.com/
tekst i zdjęcia: Jarosław Domański – Fotos Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki