Pikniki organizowane są od lat na przełomie maja i czerwca. Wtedy to jest najlepszy okres aby połączyć w jedno Dzień Dziecka i Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W tym roku wraz z wprowadzeniem stanu epidemii posypały się terminy nie jednej imprezy i wydarzenia. Część nie odbędzie się w ogóle a część jak Piknik Profilaktyczno-Integracyjny postanowiono przełożyć na koniec wakacji i zorganizowano w nieco skromniejszej oprawie i dla zdecydowanie mniejszej ilości gości.
Pracownicy PCPR, Starostwa Bialskiego, instytucji i organizacji współpracujących w Dniu Rodzicielstwa Zastępczego chcą przypomnieć i utrwalić w ludzkiej świadomości potrzeby i oczekiwania dzieci którym los nie był zbyt łaskawy. Wspólnie zastanowić się nad działaniami na rzecz poprawy funkcjonowania i czasu dorastania najmłodszych podopiecznych. Wesprzeć osoby zaangażowane w pracę na rzecz dzieci potrzebujących i uhonorować wysiłek, jaki podejmują na co dzień. Ogromną rolę w wypełnianiu zadań związanych z niesieniem pomocy dzieciom pełnią osoby tworzące rodziny zastępcze, Rodzinne Domy Dziecka i wszyscy pracownicy Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, którzy w swojej codziennej pracy wykazują się ogromnym zaangażowaniem w opiekę nad powierzonymi im dziećmi zapewnieniem im spokojnego i szczęśliwego dzieciństwa.
– Dziękuję za trud, poświęcenie, troskę i opiekę którą ofiarują dzieciom każdego dnia rodziny zastępcze i pracownicy naszych instytucji. Życzę im wszystkim wielu sił, cierpliwości, inspiracji, wytrwałości oraz doświadczania takiego dobra, jakim sami okazują dzieciom podczas wypełniania swojej misji. – mówiła Małgorzata Malczuk, dyrektor PCPR.
Piknik Profilaktyczno-Integracyjny przeprowadzony został w ramach projektu: „Jestem – więc działam”. Po części oficjalnej ruszyły indywidualne konsultacje ze specjalistami i pogadanki profilaktyczne. Postawiono na promocję rodzicielstwa zastępczego oraz programu Aktywny Samorząd. Uczestnikom zaproponowano gry, zabawy, występy artystyczne dzieci, konkursy z nagrodami dla dzieci, malowanie twarzy, zjeżdżalnie, dmuchańce, karuzelę, foto budkę, wata cukrowa, popcorn i lody bez ograniczeń 🙂 Do tego wesoła zabawa z animatorem przy dźwiękach muzyki. W trakcie Pikniku organizatorzy zapewnili ciepłe posiłki składające się z kilku dań do wyboru oraz słodki poczęstunek.
Rodzicielstwo Zastępcze w Powiecie Bialskim to 55 spokrewnionych rodzin zastępczych, w których przebywa 71 dzieci. 30 niezawodowych rodzin zastępczych, w których przebywa 44 dzieci. 7 zawodowych rodzin zastępczych, w tym jedna pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego, w których przebywa łącznie 29 dzieci. 6 Rodzinnych Domów Dziecka z 43 dziećmi. Ponadto w powiecie funkcjonują 4 placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalnego w Maniach, Komarnie, Janowie Podlaskim i Szachach oraz 3 Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze typu rodzinnego w Bohukałach nr 1 i nr 2 oraz w Żabcach, w których przebywał obecnie łącznie 74 dzieci.
Piknik Profilaktyczno-Integracyjny w Roskoszy w dniu 26 sierpnia 2020 roku realizowany był w ramach projektu: „Jestem – więc działam” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Działanie 11.1 Aktywne włączanie w okresie 1 stycznia 2019 – 31 grudnia 2021.
– Ogromne słowa podziękowania i uznanie za prowadzone działania, pozyskiwanie środków zewnętrznych, kreatywność, realizowanie idei i misji Powiatu Bialskiego na rzecz dzieci składam byłem dyrektor PCPR Halinie Mincewicz i obecnej kontynuatorce działań Małgorzacie Malczuk. Dzięki ich pracy, pracy pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie udało się uzyskać kolejne środki i prowadzony jest kolejny projekt z udziałem funduszy zewnętrznych. Całkowita wartość projektu to dwa miliony siedemset cztery tysiące złotych a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi blisko dwa miliony trzysta tysięcy złotych. – informuje starosta Mariusz Filipiuk.
Organizator:
– Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej
Partnerzy:
– Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Maniach
– Medyczne Studium Zawodowe w Białej Podlaskiej
– Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
– Caritas Diecezji Siedleckiej, Wolontariusze Caritas Biała Podlaska
– Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej
– Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
– Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej
– Dom Pomocy Społecznej w Konstantynowie
– Dom Pomocy Społecznej w Kozuli
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki