Występuje przy różnych okazjach nie tylko we własnej gminie i powiecie. Ma tak urozmaicony, zarazem ciekawy repertuar, że porywa słuchaczy. Nic zatem dziwnego, że na jubileusz 20-lecia istnienia zespołu do Zabłocia, oprócz wielu zaprzyjaźnionych wykonawców, przybyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Dorobek Jarzębiny docenili też studenci z Polski i Białorusi, uczestniczący w międzynarodowym obozie naukowym gwary nadbużańskiego Podlasia i Polonii na Białorusi. Zespół podejmował w Zabłociu grupę studentów i doktorantów pod kierunkiem prof. dr hab. Bożeny Muszkalskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Uczestniczyli oni w obozie etnomuzykologicznym w pobliskich Sławatyczach. Podczas spotkania dokonano nagrań pieśni oraz przyśpiewów weselnych w wykonaniu członkiń grupy. Z kolei na jubileusz 25-lecia ukazała się druga płyta zespołu „Tobie wiosko moja”. Jarzębina śpiewa zapomniane pieśni ludowe pogranicza i stara się obudzić, zwłaszcza w młodym pokoleniu zainteresowanie folklorem małej ojczyzny. Autentyzm i wierność ludowym przekazom to główne zalety śpiewaczek z Zabłocia. Na scenie śpiewają po polsku, ukraińsku, białorusku, rosyjsku i w mowie tutejszej, stanowiącej esencję etnicznego i kulturowego pogranicza.
Jarzębina powstała w 1991 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich. Dziś opiekę nad nią sprawuje Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu. Pierwszy występ miał miejsce podczas cyklicznie organizowanej w różnych gminach Biesiady Nadbużańskiej. Wtedy ludowe śpiewaczki wystąpiły z wiązanką pieśni ukraińskich w Kodniu, gdzie zespół wykonał wiązankę pieśni ukraińskich. Występ został przyjęty entuzjastycznie, co zachęciło do je dalszej pracy i kolejnych występów na uroczystościach gminnych.
Wielki wkład w twórczy dorobek zespołu włożył akordeonista i akompaniator Jan Podoluk, zawodowy muzyk ze Lwowa. Wzbogacił brzmienie Jarzębiny i podniósł jej poziom artystyczny. Pracował z grupą do 2002 r., kiedy przyszło mu opuścić Zabłocie. Po jego wyjeździe opiekę muzyczną przejęła Jadwiga Oleszczuk i sprawuje ją do dziś. Zespół był wielokrotnie nagradzany na konkursach i przeglądach organizowanych w: Tucznej, Sokołowie Podlaskim, Janowie Podlaskim, Kazimierzu Dolnym, Leśnej Podlaskiej, Styrzyńcu, Terespolu, Włodawie i Białej Podlaskiej.
Oprócz występów na festynach, przeglądach sztuki ludowej i dożynkach, Jarzębina przyczynia się do upowszechniania pieśni ludowej wśród dzieci i młodzieży. Stąd często odwiedza szkoły podstawowe i gimnazjalne. W 2014 r. na zaproszenie Stowarzyszenia Milenium 2000 Jarzębina koncertowała we Francji, podbijając serca tamtejszej Polonii.
Działalność edukacyjna doceniona została m.in. medalem województwa lubelskiego i nagrodą pieniężną marszałka województwa. Tych znaczących nagród było więcej, bo medal Zasłużony dla powiatu bialskiego, medal Zasłużony dla gminy Kodeń i odznaka Zasłużony dla kultury polskiej. O poziomie grupy wymownie świadczą sukcesy na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W czerwcu 2013 r. Jarzębina wyśpiewała tam drugą nagrodę, a cztery lata później, w czerwcu 2017 r. pierwszą nagrodę. 14 grudnia 2017 r. podczas IV Gali Kultury powiatu bialskiego zespół został uhonorowany odznaką Zasłużony dla województwa lubelskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.
W ten sposób władze województwa lubelskiego doceniły wieloletnią działalność artystyczno-kulturalną zespołu, oraz godne reprezentowanie województwa na prestiżowych imprezach kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, takich jak: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym czy Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Ponadto członkinie zespołu otrzymały dyplomy uznania od Zarządu Województwa Lubelskiego za pełną pasji i zaangażowania działalność społeczną na rzecz kultywowania lokalnej tradycji i kultury. – Ciągle wzbogacamy repertuar i nasze kostiumy. Na jubileusz 30-lecia wystąpimy w nowych, oryginalnych strojach – mówi Jadwiga Oleszczuk. Jarzębina koncertuje w dziesięcioosobowym składzie: Danuta Goławska, Wanda Latos, Irena Jankowska, Teresa Martyniuk, Jadwiga Oleszczuk, Ewa Panasiuk, Barbara Piątek, Irena Pykacz, Janina Ustimowicz i Henryka Walecka.
tekst : Istvan Grabowski
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki