Światowy Dzień SM został ustanowiony w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego oraz organizacje partnerskie i obchodzony jest w 68 krajach, w tym w Polsce. Jego celem jest szerzenie informacji i podnoszenie świadomości społecznej na temat życia z tą wciąż nieuleczalną chorobą neurologiczną, na którą cierpi około 2,5 miliona ludzi na świecie, a w Polsce – około 50 000. Data tegorocznych obchodów to 30 maja.
Hasło tegorocznego Światowego Dnia SM to „Widzialność”, a tytuł oficjalnej kampanii „Moje Niewidzialne SM”. Ważne bowiem, abyśmy szerzyli wiedzę o niewidocznych na pierwszy rzut oka objawach stwardnienia rozsianego, takich jak: ból, depresja, zmęczenie, czy zaburzenia poznawcze, które w znaczący sposób mogą wpływać na jakość życia osób dotkniętych chorobą. Kampania oddaje głos ludziom z SM – zachęca ich, aby dzielili się informacjami o stwardnieniu rozsianym i niewidzialnych objawach po to, aby obalać mity dotyczące choroby, a także by pomóc społeczeństwu zrozumieć, czym jest SM i jak można wspierać osoby nim dotknięte.
Zareklamować obchody Światowego Dnia SM w lokalnej rozgłośni radiowej lub telewizyjnej, a osoby prowadzące poprosić o przypięcie wstążeczki.
– Przypiąć pomarańczową wstążeczkę i okazać solidarność z osobami z SM.
materiał: Federację Stwardnienia Rozsianego
opracowanie: Gwalbert Krzewicki